Megújult a népszerű benchmark program a 3DMark

A Futuremark továbbfejlesztette méltán népszerű benchmark programját a 3DMark-ot. A jelenlegi három teszt mellé bekerült egy új teszt amiről az idei Computexen rántották le a leplet. A Sky Diver teszt a már ismert Fire Strike és a Cloud Gate, valamint az Ice Storm tesztek közé ékelődik be.

 

A 3DMark új tesztmodulja a Sky Diver teszt élesben

A Sky Diver névre keresztelt teszt Windows Vista vagy ennél újabb Windows operációs rendszeren fut, de előzetes információk szerint a fejlesztőcsapat tervez egy RT-s verziót is persze ezt a verziót csak akkor ha lesz értelme. Az említett teszt futtatásához DirectX 11-et támogató videókártyára van szükség, de képes profitálni az újabb DirectX 11.1 által nyújtott lehetőségekből is egyaránt, tehát egy GCN architektúrára épülő AMD Radeon kártyán akár gyorsulhat is. Ez egyébként az összes DirectX 11-es tesztre is igaz mostantól, ugyanis átestek egy kis fejlesztésen. Mobil operációs rendszerekre egyelőre nem érkezik az új teszt mivel még nem elég fejlettek hozzá a jelenlegi API-k, ám a Cloud Gate teszt már Android operációs rendszerre és iOS-re elérhető, ehhez mindössze egy olyan grafikus vezérlőre van szükség ami támogatja az OpenGL ES 3.0 verziójú API-t, ha pedig mindez rendelkezésünkre áll, akkor máris nekiláthatunk izzasztani készülékünket.

Érkezik az új ASUS Transformer Book Flip

Új taggal bővíti termékpalettáját az ASUS. Bár hasonló megoldást már láthattunk a Lenovo Yoga által, a gyártó újdonsága ez esetben is a klasszikus notebookot és a táblagépet egyesíti. Egy speciális megoldásnak köszönhetően az eszközt használhatjuk táblagépként és noteszgépként egyaránt.

Az újdonság Windows 8.1-es operációs rendszert futtat mely elérhető lesz  13,3 hüvelykes, valamint 14 és 15,6 hüvelykes méretekben is. Az eszköz háza alumíniumból készül ami igazán masszívvá teszi az újdonságot. A kijelzőhöz tartozó zsanér 360 fokos elforgathatóságot kínál amely arról is gondoskodik hogy az általunk beállított pozícióban megálljon a kijelző stabilan. Ha a kijelzőt teljesen hátrahajtjuk a rendszer automatikusan kikapcsolja az érintőpadot és a billentyűzetet így az eszköz tábla PC-ként funkcionál. Az új eszköz kijelzője akár fullHD (1920x1080p) felbontással is rendelkezhet, processzorként pedig akár egy Core i7-es modell is teljesíthet szolgálatot. A rendszer opcionálisan választható GeForce GT 840M grafikus kártyával is rendelhető lesz, amely 2GB-nyi memóriával áll csatarendbe. Igény esetén akár DVD meghajtóval is megvásárolható.

 

ASUS Transformer Book Flip

Az ASUS új terméke alvó módból két másodperc alatt felébred tehát rendkívül gyorsan használható. A billentyűzet szerepét az úgynevezett chiclet megoldás tölti be. Az új billentyűzeten egy multi-touch támogatást kínáló érintőpad is helyet kapott. Hangosításról a jól ismert ASUS Sonic Master audió rendszer gondoskodik, amely a nagyméretű hangszóróival és rezonanciás kamráival mélyebb basszust és tisztább hangzást kínál. Az ASUS újdonsága június végétől válik elérhetővé kereskedelmi forgalomban, végfelhasználói árakról azonban nincsenek információk.

Több fontos frissítés érkezik idén a WP8.1-hez

A Microsoft a napokban rántotta le a leplet a Windows Phone 8.1-ről és még nem is került a felhasználók körébe, de egyes források szerint még ebben az évben két jelentős frissítés érkezhet az új szoftverhez.

A Windows Phone Central szaklap szerint a Microsoft mérnökei számára nem lesz túl sok nap ugyanis további két GDR (General Distribution Release) frissítés érkezésére kerülhet sor idén és az egyikre valószínűleg nem is kell sokat várni. A GDR jelzésű szoftver csomagok nem számít újdonságnak a Windows Phone esetében. A Windows Phone 8-hoz tavaly összesen három GDR frissítés vált elérhetővé és a Windows Phone 8.1-nél is három lesz belőlük.

Mi is pontosan a GDR frissítés tehetjük fel a kérdést. A GDR jelzésű Windows Phone variánsok nem csak kizárólag hibajavításokat foglalnak magukban hanem annál sokkal komplexebbek. Új képességeket és funkciókat hordoznak magukban sőt egyes esetekben komolyabb optimalizációt is tartalmaznak. Arról egyelőre nincs információ hogy a GDR frissítések mit is fognak pontosan tartalmazni, de valószínűnek tűnik hogy a Windows Phone hátránya egyre kisebb lesz a konkurensekkel szemben. Egyes pletykák szerint valamelyik GDR része lesz a 3D Touch Technológia ami gyakorlatilag a Samsung Air Gestures-höz hasonló megoldás és még tavaly felmerült a Windows Phone kapcsán. Ezzel a technológiával az eszközt úgy lehetne vezérelni hogy felette a felhasználó bizonyos gesztusokat, kézmozdulatokat tesz. Továbbá felmerült a lehetősége a Nokia újrafókuszálást kínáló fotós alkalmazásának az összes Windows Phone 8.1 rendszert alkalmazó mobileszközön. A Windows Phone 8.1 rajongótábora az első GDR frissítést körülbelül júliusra várhatják az ezt követő második GDR csomag felbukkanása pedig várhatóan az ünnepi szezon előttre várható. Az utolsó, tehát a harmadik GDR csomag nagyjából egy évvel a Windows Phone 8.1 debütálását követően kerülhet terítékre.

Haladékot kapott a Windows XP

A Microsoft korábbi tervei szerint idén április 18-án véglegesen meg akarta szüntetni az immár 13 esztendőnek örvendő Windows XP operációs rendszert, de egyes források szerint ez terv megváltozott, így a következő év júliusának 14-ik napjáig élvezhetnek támogatást a még mindig Windows XP-t használó számítógép tulajdonosok, habár csak vírusoktól és egyéb kártékony kódoktól oltalmazó szoftverekhez kapnak frissítéseket, operációs rendszer szintjén sajnos már nem.

Mivel a Windows XP kifuttatása az eredetileg vártnál jóval tovább fog tartani, a Microsoft úgy döntött, hogy az XP malware elleni védelmét az otthoni és a vállalati felhasználók számára is biztosítani fogja 2015. július 14-ig. Otthoni környezetben ez a Microsoft Security Essentials, míg a vállalati szférában a System Center Endpoint Protection, Forefront Client Security, Forefront Endpoint Protection és Windows Intune programok frissen tartását jelenti. De mivel régi és elavult operációs rendszerről beszélünk ezért a biztonsági szintje folyamatosan csökken majd ahogy április 18-án véget ér a támogatási ciklus, így ennek fényében előbb-utóbb feltétlenül újabb operációs rendszerre lesz szükség mindenkinek akik szeretnének a végsőkig az XP mellett maradni. Nem szabad azonban arról továbbra sem megfeledkezni hogy a váltás előtti időszakban is gondoskodjanak az XP-t használók a lehető legfrissebb védelmi szoftverek használatáról és azok naprakészen tartásáról. Az AV-Test szintén arra hívja fel a figyelmet hogy április 18-a után a Windows XP alatt futó Internet Exploler 8-as verzióját is szükséges lesz lecserélni, mivel ehhez a webböngésző programhoz sem érkezik már több frissítés a továbbiakban így napról napra egyre sebezhetőbbé válik. Lehetséges alternatívaként szóba jöhet a Mozilla Firefox, Google Chrome illetve Opera, de ezekből is mindig a legfrissebb verziószámmal ellátott példányok. Továbbá az Outlook Express névre keresztelt levelezőprogramot is szükségessé válik lecserélni, mivel a támogatási ciklus lejártával szintén sebezhetőbbé válik. Ezt kiváltó alternatívaként kínálkozik a Mozilla Thunderbird, GMailDrive illetve a Pegasus Mail. Bár a legjobb döntés még mindig az volna hogy az érintett felhasználók akik még Windows XP-t használnak, azok váltanának egy újabb, frissebb és korszerűbb operációs rendszerre például Windows 7, Windows 8 vagy 8.1, bár valószínű hogy lesznek olyanok akik inkább kivárják a már a Microsoft által korábban bejelentett Windows 9 érkezését, ám mi ezt a döntést nem tartjuk túlzottan célszerűnek.