Kis méretű videokártya az MSI-től

Új videokártyát jelentett be az MSI. A gyártó kompakt méretű grafikus eszköze csupán 17 centiméteres hosszúságú, így ideális választás lehet azoknak akik egy erősebb Mini-ITX konfigurációt akarnak építeni. A Radeon R9 270X 2G ITX névre keresztelt újdonság teljesítményére és megjelenésére sem lehet panaszunk.

MSI Radeon R9 270X Gaming 2G ITX

Az MSI új videokártyája Military Class 4-es technológiát alkalmazó nyomtatott áramköri lapja egyedi tervezés eredménye, épp úgy mint ahogyan a melegedő komponensek hűtéséről gondoskodó megoldások. A NYÁK ezúttal is egy Curacao XT kódnevű GPU-nak ad helyet ami 1280 stream processzorral, 80 textúrázó egységgel valamint 32 renderelő egységgel végzi a dolgát. A grafikus processzor 1000MHz-es alap és 1080MHz-es Boost órajelen üzemel, tehát a referencia modellekhez képest kicsi tuningot is kapott. Újdonságnak számít hogy a GPU Boost órajelét három lépésben van lehetőségünk szabályozni. Silent mode esetén 1050MHz, Gaming mode esetén 1070MHz-es, OC mode esetén pedig már 1080MHz-es órajelen ketyeg. Fedélzeti memóriából 2GB-nyi GDDR5-ös chip áll rendelkezésünkre melyek 256 bites adatsínen kapcsolódnak a GPU-hoz, órajelük pedig effektív 5,6GHz. 

Extraként jár a VGA-hoz az XSplit Gamecaster program amellyel rögzíthetjük Twitch, UStream vagy Youtube Live szolgáltatások valamelyikével az aktuális játékmenetet. A videokártya hűtéséről az egyedi felépítésű hűtő gondoskodik amely egy speciális, RADAX névre keresztelt ventilátort használ. Az egyedi ventilátor az axiális és radiális ventilátorok előnyeit igyekszik hatékonyan egyesíteni, mindezt kimondottan jó hatásfokkal. Az új hűtőrendszer jóvoltából 30%-al alacsonyabb üzemi hőfokot biztosít a GPU számára a referencia megoldáshoz képest. Méreteit tekintve valóban kicsinek és kompaktnak titulálható. 170x120x35mm-es felépítésének köszönhetően ideális választás lehet mindazoknak, akik kis méretű gamer PC-t szeretnének összeállítani. A VGA videó kimenetei között találhatunk egy Dual-link DVI, egy HDMI 1.4 továbbá kettő mini DisplayPort-ot. Az MSI új kompakt méretű méregzsákja hamarosan elérhetővé válik kereskedelmi forgalomban is áráról azonban nem áll rendelkezésre információ.

Lencsevégen az ASRock következő generációs alaplapjai

A napokban lekerült a lepel az ASRock legújabb alaplapjairól melyek szám szerint öten vannak. Az ASRock 9-es sorozatú alaplapjai a májusban frissülő Intel Haswell processzorait fogadja majd. A 9-es sorozatú LGA 1150-es tokozással ellátott alaplapok hamarosan megjelenhetnek.

Az ASRock összesen ötféle alaplapot mutatott be amelyeknél a pontos típusjelzést ugyan kitakarták, de még így sem túl nehéz rájönni arra hogy a kitakart részen egy 9-es szám bújik meg.

Elsőként az ASRock Z97 Extreme4-es modellt vesszük szemügyre közelebbről. A kedvező árú alaplap 12 fázisú CPU VRM tápáramkört kapott és két darab PCI Express 3.0 x16-os sebességű slot áll rendelkezésünkre amely két videókártyás üzemmódban x8/x8 sávszélességet biztosít. Rajtuk kívül természetesen kapunk egy harmadik PCI Express bővítőhelyet is, de utóbbi már csak 2.0-s szabványú sávszélessége pedig csupán x4-es hiszen a Z97-es chipset-hez csatlakozik. Az említett PCI Express bővítőhelyek mellett további három darab PCI Express 2.0 x1-es slotot is kapunk majd.  A gyártó termékén továbbá 6 Gbps-os SATA portokból nyolcat kapunk ezek közül két darab SATA Express módban is használható. A gyors SSD kártyákat egy M.2-es slot tudja fogadni. A kristálytiszta hangzásért egy minőségi audió felszerelt Purity Sound 2 audió rendszer felel. Mindezek mellett az alaplapon találhatunk egy Intel által gyártott Gigabit Ethernet vezérlőt is. Az alaplaphoz dupla UEFI BIOS-t is kapunk, bár a Gigabyte féle Dual-BIOS megoldással ellentétben az ASRock megoldása nem automata. A két darab EEPROM között egy kétállású kapcsolóval lehet választani. Videó kimenetek közül ennél a modellnél egy DVI, egy D-Sub valamint egy DisplayPort-ot választhatunk.

ASRock Z97 Extreme4

A következő alaplap már egy kategóriával feljebb foglalhatja el helyét. Az ASRock Z97-Fatal1ty Killer a piros-fekete színvilággal próbálja meg elrabolni a játékosok szívét. Az alaplapon tízfázisú CPU VRM áramkör kapott helyet, DDR3-as memóriafoglalatból pedig négy darab áll rendelkezésünkre. PCI Express bővítőhelyek között kettő darab PCIe 3.0 x16-os sávszélességű slot kapott helyet, melyek két VGA kártyás módban x8/x8 sávszélesség biztosítására képesek. Rajtuk kívül két darab PCIe 2.0 x1-es valamint két PCI slot is szerepel a kínálatban. Arra hogy mi szükségünk is van a PCI slotokra, az ASRock szerint nagyon sokan ragaszkodnak a remek hangzást biztosító PCI hangkártyájukhoz így ezekre a bővítőhelyekre igény van. Az ASRock újdonsága  hat darab SATA 6Gbps-os portot is kínál melyek között szintén kettő használható SATA Express felületként. A hangzásról egy Purity Sound 2 nyolc csatornás audió rendszer gondoskodik, ám a Gigabit hálózati vezérlő szerepét ezúttal egy Killer E2200-as megoldás tölti be. A továbbiakban hat darab USB 3.0-ás portot kapunk, videó kimenetek közül pedig egy dual-link DVI, egy D-Sub és egy HDMI port közül választhatunk.

ASRock Z97-Fatal1ty Killer

Ismét egy kategóriával feljebb egy figyelemre méltó felszereltséggel büszkélkedő alaplapot találunk. Az ASRock Z97 Extreme6-os modell is 12 fázisú CPU VRM áramkört kapott, PCI Express 3.0 x16-os sávszélességű slotokból viszont már három darabot kapunk melyek x16, x8/x8, x8/x4/x4 módban üzemelnek. 6Gbps-os SATA portból tíz áll rendelkezésünkre melyek közül szintén kettő SATA Express módban is használható. A repertoárban ezúttal két darab M.2-es slot szerepel melyek közül az egyik x4-es sávszélességet biztosít. Továbbá kapunk még egy eSATA 6Gbps-os portot is. A hangzásvilágért ezúttal is egy nyolc csatornás Purity Sound 2 audió rendszer felel, Gigabit Ethernet vezérlőből pedig kettő darabot kapunk. Videókimenetek terén sem szegényes, a felhozatalban jelen van egy dual-link DVI, egy HDMI port valamint egy DisplayPort is. A dupla UEFI BIOS ezen az alaplapon is helyet kapott.

 

ASRock Z97 Extreme6

Az abszolút csúcskategóriát minden bizonnyal a Z97 OC Formula képviselheti. Az LGA 1150-es processzorfoglalathoz 12 fázisú CPU VRM tápáramkör csatlakozik a négy darab DDR3-as memóriafoglalatot pedig egy négy fázisú tápáramkör szolgálja ki. Az alaplap kettő darab nyolctűs EPS12V-os aljzatot kapott, a bővítőkártyák stabil tápellátását pedig egy négytűs MOLEX csatlakozó biztosítja. PCI Express x16-os sávszélességű slotokból négyet kapunk, melyek közül három darab 3.0-ás szabványú egy pedig 2.0-ás szabványú. A slotok között két darab PCI Express x1-es csatolófelület is található. Az ASRock újdonsága a Killer sorozatból ismerős E2200-as Gigabit Ethernet vezérlőt kapta meg, a minőségi hangosításról pedig ezúttal is egy Purity Sound 2 audió rendszer felel. Videó kimenetek között viszont csak egyetlen egy darab HDMI portot kapunk. A tuningra vágyóknak minden bizonnyal jó hír hogy a különböző feszültségek dedikált feszültségmérő pontokon keresztül gyorsan és egyszerűen ellenőrizhetőek ami extrém tuning esetén nagyon fontos tényező.

ASRock Z97 OC Formula

Az ASRock ezúttal is is gondolt a kis méretű rendszerek rajongóira. A Mini-ITX formátot alkalmazó Z97E-ITX/ac remek felszereltséget kínál. A 6 fázisú CPU VRM tápáramkörrel büszkélkedő cseppség kettő darab DDR3-as memóriafoglalatot kapott, bővítőhelyei között egy darab PCI Express 3.0-s szabványú , x16-os sávszélességet biztosító slot áll rendelkezésre. 6Gbps-os SATA portból hat darabot kapunk melyek közül szintén két darabot SATA Express módban is használhatunk. A Gigabit Ethernet vezérlőt ez esetben is az Intel biztosítja. A nyolc csatornás, minőségi kondenzátorokat alkalmazó HD audió rendszer biztosítja számunkra a kiváló hangzást. A kis alaplap hat darab USB 3.0-s szabványú portot kapott, valamint 802.11ac és Bluetooth 4.0 támogatást is kínál. Videó kimenetek közül egy DisplayPort, egy dual-link DVI és két darab HDMI port áll rendelkezésre.

ASRock Z97E-ITX/ac

Az ASRock új alaplapjai hamarosan elérhetővé válnak kereskedelmi forgalomban is, de a frissített Intel Haswell processzorokat nem csak a 9-es sorozatú alaplapok hanem a 8-as sorozatú LGA 1150-es alaplapok is tudják majd fogadni BIOS frissítés után. Az ASRock újdonságainak árairól egyelőre nem áll rendelkezésre információ.

Új ház a Spire kínálatában a kis méretű gépek rajongóinak.

Új gépházzal rukkolt elő a Spire amivel a kis méretű rendszerek rajongóinak szeretnének kedvezni.

A Senna névre keresztelt újdonság mindössze 3,9Kg-ot nyom, méreteit illetően pedig 40,5x19x34cm. Az előlapon összesen négy darab USB port sorakozik, ezek közül három az USB 2.0 szabványnak megfelelő, a negyedik USB 3.0-ás, valamint a szokásos audio portot találhatjuk meg. A gépház kívül és belül egyaránt feketére festve érkezik, modern és letisztult formavilágot alkalmaz. 0,4mm vastag SPCC acéllemezből készül amely megfelelően masszív tartást biztosít a háznak. Belül kényelmesen elfér egy miniITX és microATX rendszer egyaránt, az alaplapot fogadó tálcán pedig megtalálhatjuk a kábelmenedzsmentet segítő kivágásokat valamint a szerelőablakot is. Bővítőhelyekben szintén nem szégyenkezhet a kis kuckó, 5,25-ös bővítőhelyből két darab, 3,5 colosból pedig hármat találhatunk odabent, ráadásként pedig még kapunk egy extra 3,5 colos külső bővítőhelyet is. PCI bővítőhelyekből a kicsi kompakt kialakítás miatt csupán 4 darab áll rendelkezésünkre. Az optimalizált belső kialakítás miatt a tápegység hagyományos módon felül kapott helyet.

Az újdonsághoz egyébként tápegységet is kapunk melynek pontos típusáról nem tudunk egyelőre semmit sem, annyit viszont tudunk hogy 420W-os PFC-s lesz. A szellőzésről összesen három darab ventilátor gondoskodhat, melyek közül egy elöl, egy hátul és egy a ház oldalán kaphat helyet, méreteiket tekintve 80mm illetve 92mm, valamint 120mm-esek lehetnek. A Spire újdonsága kettő év garanciával kerül forgalomba, Európában várhatóan Januárban fog megjelenni a boltok polcain, áráról egyelőre annyit tudunk hogy 55 dollár körül lesz.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (első rész)

A napokban több nagyobb gyártó is előállt az újdonságnak számító AMD Kaveri-hez készített alaplapjaival, a kis tudásúaktól egészen a nagyokig. Több cikkben szeretnénk viszonylag egy csokorba szedni őket, de kezdjük is rögtön az első résszel.

Első körben az AsRock kínálatának egy részét vesszük szemügyre. Az AsRock meglehetősen tág kínálatot vonultat fel, számokban kifejezve 3-3db A55-ös és A75-ös chipsettel szerelt változatot, 7db A88X és 4db A78-as változatot jelent.

AsRock Fatal1ty FM2A88X+ Killer

Az újdonságok között az AsRock-nál egy A88X FCH-ra épülő Fatal1ty Killer alaplap képviseli a csúcskategóriát, amely FM2A88X+ Killer nevet viseli. Felszereltségét tekintve nem szégyenkezhet. Qualcomm Atheros Killer E2200 hálózati vezérlőt kapott, a hang kiváló minőségéért pedig egy Realtek ALC1150-es kodek valamint egy TI NE5532-es fejhallgató erősítőből álló rendszer felel. Tápellátása 4+2 fázison történik, mindezek mellet állítható polling rátával büszkélkedő Fatal1ty egérportot is felvonultat a repertoárban.

A következő alaplap amelyet közelebbről is szemügyre veszünk már nem a csúcskategóriát jelentő Fatal1ty táborát erősíti hanem az egyel kisebb Extreme család tagja. Az FM2A88X Extreme 6+ névre keresztelt alaplap tápellátása 8+2 fázison történik, szintén Realtek ALC1150-es audio kodekkel szerelt, teljes értékű CrossFireX támogatással rendelkezik, ám ide már „csak” egy Qualcomm Atheros AR8170-es GbE hálózati vezérlő jutott. Cserébe viszont kapunk egy HDMI bemenetet, mellyel alacsony késleltetés mellett jeleníthetjük meg a kijelzőnkön a portra kapcsolt eszköz képét. Extraként továbbá kapunk az AsRock FM2+-os alaplapjai közül egyedüliként DualBIOS funkciót is, így egy balul elsült BIOS frissítés után is tovább használhatjuk szeretett alaplapunkat.

AsRock FM2A88X Extreme 6+

Az AsRock imént is gondolt azokra akik a kis méretű gépekért rajonganak, ehhez készült az FM2A88X-ITX+ alaplap, amely Mini-ITX formátumot követi. Kis méretei ellenére sem vallhat szégyent felszereltségben, ugyanis került rá egy 3.0-ás x16-os PCI-E slot 6db SATA III-as port, 4db USB 3.0 valamint ezeken felül 802.11 b/g/n WiFi és egy 4.0-ás Bluetooth vezérlőt is megtalálhatunk. A gyártó gondolt azokra is akiknek szerényebb felszereltségű Mini-ITX alaplap is elegendő ezt testesíti meg az A78-as chipsettel rendelkező modell, amelyhez nincs Bluetooth és WiFi vezérlő, de a HDMI és a minőségi hangzásért felelős HD audio vezérlő ez esetben is megtalálható.

AsRock FM2A88XX-ITX+