Új folyadékhűtő rendszer a Zalman kínálatában

A Zalman a napokban tárta a nagyérdemű elé új folyadékhűtő rendszerét, amely a jól megszokott 120mm-es helyett már 240mm-es hőleadó egységet alkalmaz. A rendszer készre szerelten érkezik és Reserator 3 MAX Dual névre hallgat.

A Reserator 3 MAX Dual a Reserator 3 MAX esetében használt technológiát alkalmazza, vagyis a folyadékot ezúttal is nanorészecskékkel keverték össze, így a hűtőközeg hatékonyabban szállítja el a processzor által termelt hőt. Mint ahogyan a bevezetőben is említettük a szokásos 120mm-es hűtőborda méretét megduplázták így 240mm-esre nőtt ami meglehetősen szokatlan. A megnövelt méretű hőcserélő radiátorban a hűtőközeg elég hosszú utat tesz meg, ennek köszönhetően bőven marad ideje a korábban felvett hőt leadni. A speciális hőleadó radiátor jóvoltából a folyadékhűtő rendszer minden modern processzorhoz alkalmazható. Maga a hőcserélő radiátor teljes egészében rézből készült, alkatrészeit pedig nikkelezett borítás takarja, így védve az egységet a korróziótól. A rendszerben helyett kapott folyadék keringető szivattyú a processzorra szerelhető folyadékhűtő blokkra integrálva érkezik, amely egy óra alatt 90 liternyi folyadék megmozgatására képes.

Zalman Reserator 3 MAX Dual működés közben

A hőcserélő radiátor hosszúsága  276mm, szélessége 122mm, vastagsága pedig 73mm. A radiátor tömege 1426 gramm. A termék könnyű beszereléséről a speciális rögzítő elemek gondoskodnak amelyek természetesen tartozékai az újdonságnak. A hőleadó radiátor felett kettő darab 120mm-es ventilátor látja el feladatát amelyek kék LED-es világítást kaptak. A ventilátorok 1000 és 2300 fordulat/perc tartományban üzemelnek, zajszintjük fordulatszámtól függően 23,2dB(A) és 46,6dB(A) között helyezkedik el. A légkeverők hosszú élettartamot biztosító csapágyazást kaptak. Az előre felszerelt légkeverők mellé további két darab 120mm-es ventilátort is applikálhatunk így négy ventilátoros ú.n push-pull rendszert építhetünk ki.

Zalman Reserator 3 MAX Dual

A folyadékhűtő blokk szintén teljes egészében rézből készült, és alkalmaz mikrolamellákat is annak érdekében hogy a hűtőközegnek minél rövidebb idő alatt minél nagyobb hőt tudjon átadni, így növelve a hűtő hatásfokát. A folyadékhűtő blokk egy integrált keringető szivattyút is kapott, ami háromtűs ventilátor csatlakozón veszi fel az üzemeléséhez szükséges áramot. A jobb hőátadás érdekében a csomagban ZM-STG2M típusú hőközlő pasztát is kapunk. A folyadékhűtő blokk mérete 70x85x37mm.

A további két darab 120mm-es ventilátor felszerelését, speciális rögzítőpántok segítik

A Zalman újdonsága a Reserator 3 MAX Dual hamarosan elérhetővé válik kereskedelmi forgalomban, ára a rendelkezésre álló információk szerint 110 euró körül várható.

Strapabíró ventilátor az Enermaxtól

Új 120mm átmérőjű ventilátort mutatott be az Enermax amely egyik előnye a halk üzemelés. A TwisterPressure névre keresztelt újdonság egyebek mellett nagy mennyiségű levegő megmozgatására képes ráadásul még strapabíró is.

A gyártó az új ventilátort leginkább sűrűn lamellázott processzorhűtőkhöz ajánlja, de vízhűtő rendszerek hőcserélő radiátorain is remekül teljesíthet szolgálatot köszönhetően a léghozamának és az általa generált nagy légnyomásnak. Az Enermax mérnökei meglehetősen precíz munkával és nagy gondossággal tervezték meg a ventilátor forgórészén található lapátok szögét és formáját. A remek munka végeredményeként egy nagy mennyiségű levegő megmozgatására képes, halk üzemelést biztosító valamint nagy légnyomást generáló termék született meg.

A gyártó újdonsága a szabadalmaztatott Enermax Twister Bearing csapágyazást alkalmazza amely mágneses alapon működik és önkenő mechanizmust alkalmaz a lehető leghosszabb élettartam elérésének érdekében. Ez a csapágyazás rendkívül halk működést kínál élettartama pedig 160 000 üzemórára garantált. A ventilátor forgórésze eltávolítható így a pormentesítés gyorsan és egyszerűen kivitelezhető.

A gyártó újdonsága szintén az Enermax által szabadalmaztatott fordulatszám tartomány szabályzó megoldását alkalmazza ami az APS (Adjustable Peak Speed) nevet viseli. Ennek a technológiának köszönhetően igény szerint állítható a PWM támogatással rendelkező légkavaró maximális fordulatszáma, ráadásul mindezt három lépésben:  Ultra Silent (500 - 1200 RPM), Silent (500 -  1500 RPM) és Performance (500 - 1800 RPM). Az APS által könnyedén az adott rendszer hűtési igényeire szabhatjuk a ventilátorunk. Ugyanakkor szélsőséges viszonyok között is helytáll a ventilátor, mivel elviseli az akár folyamatos 85°C-os környezeti hőmérsékletet is.

Enermax TwisterPressure UCTP12P

A ventilátorhoz rezgéselnyelő gumiból készült rögzítőket is kapunk továbbá a szokásos 4 tűs molex tápkábelre passzoló átalakító csatlakozót is megkapjuk ami jól jöhet akkor ha az alaplapunkon már mindegyik ventilátor csatlakozó foglalt.

Az Enermax UCTP12P jelzésű ventilátor már több helyen is megvásárolható, ára pedig 9-10 euró körül alakul, helytől függően. 

Új processzorhűtők az Arctic Cooling-tól

A méltán híres és népszerű Arctic Cooling két új processzorhűtővel bővíti a kínálatát. Az új hűtők első ránézésre egyformának tűnhetnek ugyan, de a rögzítést illetően különböznek egymástól. Lássuk őket közelebbről.

Az alapot a nagy sikernek és népszerűségnek örvendő Freezer 7 Pro sorozat adja melynek legelső változata 2005-ben került a boltok polcaira. Az első amelyet közelebbről is szemügyre veszünk az a11-es modell. Az a11 kizárólag AMD processzorokra szerelhető fel, bővebben AMD Socket AM2/AM2+/AM3/AM3+ valamint FM1 és FM2 processzorokat fogadó alaplapokra. Az i11 viszont csak Intel processzorokkat fogadó alaplapokkal kompatibilis, tehát Intel Socket LGA 1150/1155/1156 és 2011-es foglalatokra illeszkedik. Méreteiket tekintve az a11 és az i11 is 100mm hosszúsággal, 90mm szélességgel és 130mm-es magassággal rendelkezik, súlyuk pedig 480 gramm.

 

 

Arctic Cooling i11 és a11

Mind a két újdonság ugyanazt a felépítést alkalmazza és maximum 150W-os hűtőteljesítményt biztosítanak. A gyártó saját mérései szerint a Freezer 7 Pro-hoz képest az a11 és az i11 mintegy 10°C-al hűti hűvösebbre ugyanazon típusú processzort. Kicsit közelebbről vizsgálva, a Freezer a11 és i11 esetében három darab, egyenként 6mm átmérőjű hőelvezetőcső (heatpipe) teremt kontaktust az adott típusú és márkájú processzor felületével,
ráadásul mindezt közvetlen módon teszi így a hőátadás gyorsabban és nagyobb hatásfokon megy végbe. A hőcsövekhez 0,4mm vastag alumínium lamellák párosulnak amelyekből 45db található mind a két modell esetében. A hőcserélő radiátor előtt egy darab 92mm-es PWM-es (fordulatszám vezérelt) légkavaró gondoskodik a meleg levegő elvezetéséről, amely 500 és 2000 fordulat/ perc közötti tartományban üzemel. A ventilátor keretébe gumialátéteket is szereltek, ezek hivatottak a motor által keltett rezgéseket elnyelni, kordában tartani. Az új processzorhűtők szintén a saját márkás Arctic Cooling MX-4-es hőközlő pasztával a csomagban kerülnek forgalomba, áruk pedig mind két modell esetében 34,99 euró lesz, amit a gyártó hivatalos oldala is alátámaszt.

 

Új passzív hűtésű Radeon a Sapphire műhelyéből

A Sapphire ezúttal a csendes számítógépek rajongóinak szeretne kedvezni az új generációs videókártyájával. A gyártó a napokban jelentette be újdonságát ami passzív hűtéssel és nagyon alacsony fogyasztással fog érkezni, HTPC-be ideális választás lehet.

A Radeon R7 250-es az AMD Oldland kódnevű cGPU-ját alkalmazza mely 28nm-es csíkszélességen készül és 384db shader részelemmel dolgozik, ehhez kapcsolódik 128 bites adatsínen az 1GB-nyi GDDR5-ös memória. A GPU a referencia modelleknél 1000MHz-es alap és 1050MHz-es boost órajelen üzemel, ám a passzív hűtésű újdonság 800MHz-es alap órajelet alkalmaz boost órajeléről azonban nincs információ. A fedélzeti memóriák órajele viszont változatlan maradt tehát továbbra is 4,6GHz-es effektív órajelen látják el feladatukat. A hátoldali videó kimenetek között egy dual-link DVI-I, egy DispalyPort 1.2 valamint egy HDMI 1.4a sorakozik. A DirectX 11.2-őt és a Mantle API-t is támogató VGA nem rendelkezik PCI Express tápcsatlakozóval, mert a működéséhez szükséges áramot a PCI Express csatolófelületen keresztül veszi fel csak úgy mint a többi Radeon R7 250-es videókártya. Ám mint minden passzív hűtésű hardver komponensnél, ez esetben sem árt ha egy jól szellőző gépházba rakjuk be, annak érdekében hogy az adott rendszer stabilan működhessen, túlmelegedés nélkül. A Sapphire Radeon R7 250 Ultimate heteken belül a boltok polcaira kerül viszont ajánlott fogyasztói ára még nem tisztázott.

Sapphire R7 250 Ultimate

Keskeny processzorhűtők a Thermaltake műhelyéből

Manapság rendkívül népszerűek és nagyon sokan alkalmazzák is rendszerükben a toronyformátumú processzorhűtőket. Kiváló hőcserélő teljesítményt kínálnak ugyan de néha más problémák forrásai is lehetnek. Mivel egyes modellek belógnak a memória foglalatok fölé, így magasabb profilú memóriák használata gyakorlatilag lehetetlenné válik. Az elmúlt időszakban több gyártó is reagált ezekre a felmerülő gondokra és mindannyian elő is rukkoltak eme probléma kiküszöböléséhez szükséges megoldással.

A megoldás a keskeny méretű torony hűtők formájában érkezett és ezúttal a Thermaltake ilyen jellegű megoldását szemrevételezzük.

 

 

Thermaltake NiC L31 és L32

A Thermaltake megoldása erre a problémára a NiC szériával érkezik. A gyártó legújabb kompakt termékének különlegessége hogy mindössze 40mm szélességű hűtőtömböt alkalmaz, így a rászerelt ventilátorral se annyira széles hogy belelógjon a memóriafoglalatokba. További jó hír az hogy ezek a paraméterek az új széria minden tagjára érvényesek, így az X79-es lapkakészlettel szerelt alaplapoknál is remekül alkalmazhatóak. A processzorhűtők univerzálisak tehát mind az Intel LGA 775/1156/1155/1150/1366/2011 valamint az AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 foglalataiba illeszkedő processzorra felszerelhetőek a csomagban mellékelt tartozékok segítségével. A Thermaltake NiC L31 és L32 három darab, egyenként 8mm átmérőjű hővezető csövet alkalmaz amelyek az adott processzor felületével közvetlenül érintkeznek. A NiC L31-es modell 140 x 128 x 40mm méretekkel büszkélkedik hűtőteljesítménye a gyártó szerint 160W, tömege pedig 530 gramm. Társa, a NiC L32 már nagyobb 160 x 150 x 40mm-es méretekkel rendelkezik hűtőteljesítménye az extra alumínium hűtőbordák és a nagyobb magasság révén már 180W, tömege pedig szintén nagyobb összesen 620 gramm. Az L32-es modellnél viszont egyes esetekben már a magasság okozhat kellemetlenségeket, így megvásárlása előtt érdemes ellenőriznünk a számítógépházunk adatait hogy tájékozódjunk a beszerelhető processzorhűtő maximális magasságáról.

 

A felszereléshez szükséges eszközök (AMD és Intel)

A NiC L31-es modell egy 120x120x25mm-es légkavarót alkalmaz amely 70,99 CFM levegőmennyiség szállítására képes, a nagyobbik modell a NiC L32-es ezzel szemben már egy 140x140x25mm-es ventilátort alkalmaz amely már 104,4 CFM levegőmennyiség megmozgatását teszi lehetővé. Mindkét típushoz járó ventilátor 500 és 1800 fordulat/perc tartományban üzemel, zajszintjük pedig fordulatszámtól függően 18 dB(A) és 34 dB(A) közé esik. A ventilátorok mint ahogyan a legtöbb processzorhűtő esetében PWM támogatással érkeznek, élettartamuk pedig 50 000 üzemórára biztosított. Mind a két processzorhűtő egy ventilátort tartalmaz ám de igény esetén további egy ventilátort szerelhetünk fel rájuk. A Thermaltake keskeny újdonságai hamarosan elérhetővé válnak kereskedelmi forgalomban, pontos árról azonban egyelőre nem tudni.