MSI alaplap feketén, fehéren

Kifejezetten elegáns alaplapról rántotta le a leplet az MSI. Az új X97-es vezérlőhíd köré épített újdonság tetszetős fekete és fehér színben pompázik. A Z97 SLI Krait Edition felszereltségére sem panaszkodhatunk, ugyanis mindent megtalálhatunk rajta ami egy mai modern PC-hez szükséges.

Az MSI Z97 SLI Krait Edition teljesen fekete nyomtatott áramköri lapra épül fel valamint a bővítőhelyei és csatlakozói között is dominál a fekete szín, ám az elegáns megjelenés érdekében egyes bővítőhelyek és a hűtőbordák fehér színt kaptak. A Z97-es chipsetre támaszkodó  újdonság LGA 1150-es processzorokat fogad és összesen négy darab DDR3-as szabványnak megfelelő memóriafoglalatot vonultat fel a repertoárjában.  Bővítőhelyek terén kettő darab PCI-E 3.0-ás szabványú, x16-os sávszélességet garantáló slot áll rendelkezésünkre, továbbá három darab PCI-E 2.0-ás slotot és kettő darab PCI slotot kapunk. 6 Gbps-os SATA portból összesen hattal gazdálkodhatunk de ezek közül négy a két SATA Express port részét képezik, de igény esetén az előbbiek továbbra is használhatóak 6Gbps-os SATA portként. A kínálatban természetesen megtalálható a mai modern számítógépekből elengedhetetlen M.2-es bővítőhely is.

 

MSI Z97 Krait Edition

A hangkeltésről egy 7.1 csatornás audió vezérlő gondoskodik, Gigabites Ethrenet porttal és D-Sub valamint HDMI kimenetekkel egyaránt felszerelt. Pontos megjelenési dátumról egyelőre nincsenek információk, mint ahogyan arról sem hogy mindezért mennyit kell majd a pénztárnál ott hagynunk.

Lencsevégen az ASRock következő generációs alaplapjai

A napokban lekerült a lepel az ASRock legújabb alaplapjairól melyek szám szerint öten vannak. Az ASRock 9-es sorozatú alaplapjai a májusban frissülő Intel Haswell processzorait fogadja majd. A 9-es sorozatú LGA 1150-es tokozással ellátott alaplapok hamarosan megjelenhetnek.

Az ASRock összesen ötféle alaplapot mutatott be amelyeknél a pontos típusjelzést ugyan kitakarták, de még így sem túl nehéz rájönni arra hogy a kitakart részen egy 9-es szám bújik meg.

Elsőként az ASRock Z97 Extreme4-es modellt vesszük szemügyre közelebbről. A kedvező árú alaplap 12 fázisú CPU VRM tápáramkört kapott és két darab PCI Express 3.0 x16-os sebességű slot áll rendelkezésünkre amely két videókártyás üzemmódban x8/x8 sávszélességet biztosít. Rajtuk kívül természetesen kapunk egy harmadik PCI Express bővítőhelyet is, de utóbbi már csak 2.0-s szabványú sávszélessége pedig csupán x4-es hiszen a Z97-es chipset-hez csatlakozik. Az említett PCI Express bővítőhelyek mellett további három darab PCI Express 2.0 x1-es slotot is kapunk majd.  A gyártó termékén továbbá 6 Gbps-os SATA portokból nyolcat kapunk ezek közül két darab SATA Express módban is használható. A gyors SSD kártyákat egy M.2-es slot tudja fogadni. A kristálytiszta hangzásért egy minőségi audió felszerelt Purity Sound 2 audió rendszer felel. Mindezek mellett az alaplapon találhatunk egy Intel által gyártott Gigabit Ethernet vezérlőt is. Az alaplaphoz dupla UEFI BIOS-t is kapunk, bár a Gigabyte féle Dual-BIOS megoldással ellentétben az ASRock megoldása nem automata. A két darab EEPROM között egy kétállású kapcsolóval lehet választani. Videó kimenetek közül ennél a modellnél egy DVI, egy D-Sub valamint egy DisplayPort-ot választhatunk.

ASRock Z97 Extreme4

A következő alaplap már egy kategóriával feljebb foglalhatja el helyét. Az ASRock Z97-Fatal1ty Killer a piros-fekete színvilággal próbálja meg elrabolni a játékosok szívét. Az alaplapon tízfázisú CPU VRM áramkör kapott helyet, DDR3-as memóriafoglalatból pedig négy darab áll rendelkezésünkre. PCI Express bővítőhelyek között kettő darab PCIe 3.0 x16-os sávszélességű slot kapott helyet, melyek két VGA kártyás módban x8/x8 sávszélesség biztosítására képesek. Rajtuk kívül két darab PCIe 2.0 x1-es valamint két PCI slot is szerepel a kínálatban. Arra hogy mi szükségünk is van a PCI slotokra, az ASRock szerint nagyon sokan ragaszkodnak a remek hangzást biztosító PCI hangkártyájukhoz így ezekre a bővítőhelyekre igény van. Az ASRock újdonsága  hat darab SATA 6Gbps-os portot is kínál melyek között szintén kettő használható SATA Express felületként. A hangzásról egy Purity Sound 2 nyolc csatornás audió rendszer gondoskodik, ám a Gigabit hálózati vezérlő szerepét ezúttal egy Killer E2200-as megoldás tölti be. A továbbiakban hat darab USB 3.0-ás portot kapunk, videó kimenetek közül pedig egy dual-link DVI, egy D-Sub és egy HDMI port közül választhatunk.

ASRock Z97-Fatal1ty Killer

Ismét egy kategóriával feljebb egy figyelemre méltó felszereltséggel büszkélkedő alaplapot találunk. Az ASRock Z97 Extreme6-os modell is 12 fázisú CPU VRM áramkört kapott, PCI Express 3.0 x16-os sávszélességű slotokból viszont már három darabot kapunk melyek x16, x8/x8, x8/x4/x4 módban üzemelnek. 6Gbps-os SATA portból tíz áll rendelkezésünkre melyek közül szintén kettő SATA Express módban is használható. A repertoárban ezúttal két darab M.2-es slot szerepel melyek közül az egyik x4-es sávszélességet biztosít. Továbbá kapunk még egy eSATA 6Gbps-os portot is. A hangzásvilágért ezúttal is egy nyolc csatornás Purity Sound 2 audió rendszer felel, Gigabit Ethernet vezérlőből pedig kettő darabot kapunk. Videókimenetek terén sem szegényes, a felhozatalban jelen van egy dual-link DVI, egy HDMI port valamint egy DisplayPort is. A dupla UEFI BIOS ezen az alaplapon is helyet kapott.

 

ASRock Z97 Extreme6

Az abszolút csúcskategóriát minden bizonnyal a Z97 OC Formula képviselheti. Az LGA 1150-es processzorfoglalathoz 12 fázisú CPU VRM tápáramkör csatlakozik a négy darab DDR3-as memóriafoglalatot pedig egy négy fázisú tápáramkör szolgálja ki. Az alaplap kettő darab nyolctűs EPS12V-os aljzatot kapott, a bővítőkártyák stabil tápellátását pedig egy négytűs MOLEX csatlakozó biztosítja. PCI Express x16-os sávszélességű slotokból négyet kapunk, melyek közül három darab 3.0-ás szabványú egy pedig 2.0-ás szabványú. A slotok között két darab PCI Express x1-es csatolófelület is található. Az ASRock újdonsága a Killer sorozatból ismerős E2200-as Gigabit Ethernet vezérlőt kapta meg, a minőségi hangosításról pedig ezúttal is egy Purity Sound 2 audió rendszer felel. Videó kimenetek között viszont csak egyetlen egy darab HDMI portot kapunk. A tuningra vágyóknak minden bizonnyal jó hír hogy a különböző feszültségek dedikált feszültségmérő pontokon keresztül gyorsan és egyszerűen ellenőrizhetőek ami extrém tuning esetén nagyon fontos tényező.

ASRock Z97 OC Formula

Az ASRock ezúttal is is gondolt a kis méretű rendszerek rajongóira. A Mini-ITX formátot alkalmazó Z97E-ITX/ac remek felszereltséget kínál. A 6 fázisú CPU VRM tápáramkörrel büszkélkedő cseppség kettő darab DDR3-as memóriafoglalatot kapott, bővítőhelyei között egy darab PCI Express 3.0-s szabványú , x16-os sávszélességet biztosító slot áll rendelkezésre. 6Gbps-os SATA portból hat darabot kapunk melyek közül szintén két darabot SATA Express módban is használhatunk. A Gigabit Ethernet vezérlőt ez esetben is az Intel biztosítja. A nyolc csatornás, minőségi kondenzátorokat alkalmazó HD audió rendszer biztosítja számunkra a kiváló hangzást. A kis alaplap hat darab USB 3.0-s szabványú portot kapott, valamint 802.11ac és Bluetooth 4.0 támogatást is kínál. Videó kimenetek közül egy DisplayPort, egy dual-link DVI és két darab HDMI port áll rendelkezésre.

ASRock Z97E-ITX/ac

Az ASRock új alaplapjai hamarosan elérhetővé válnak kereskedelmi forgalomban is, de a frissített Intel Haswell processzorokat nem csak a 9-es sorozatú alaplapok hanem a 8-as sorozatú LGA 1150-es alaplapok is tudják majd fogadni BIOS frissítés után. Az ASRock újdonságainak árairól egyelőre nem áll rendelkezésre információ.

Hírek az Intel háza tájáról: Haswell platform frissítés májusban?

Egyes források szerint néhány héten belül, a júniusi Computex 2014 előtt napvilágot láthat az Intel frissített Haswell platformja. A rendelkezésre álló információk alapján az új Haswell processzorok akár már május 10-én elérhetővé válhatnak.

Az új Intel processzorok LGA-1150-es processzorfoglalatba illeszkednek tehát a jelenleg is forgalomban lévő LGA-1150-es alaplapokkal is használhatóak lesznek persze csak az adott alaplap BIOS frissítése után. A gyártó partnerei viszont új alaplapokkal is készülnek amelyek már 9-es sorozatszámú PCH-val érkeznek. Az új alaplapok leglényegesebb újítása az M.2 foglalat lesz melynek köszönhetően villámgyors SSD meghajtókat tudnak majd fogadni. Az újdonságok között várhatóan találunk majd H97-es és Z97-es modelleket egyaránt. Az új Haswell processzorok magasabb órajeleken fognak üzemelni ennek köszönhetően némileg gyorsabbak lesznek elődjeiknél áruk viszont előreláthatólag nem, vagy csak kis mértékben változik. 

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (első rész)

A napokban több nagyobb gyártó is előállt az újdonságnak számító AMD Kaveri-hez készített alaplapjaival, a kis tudásúaktól egészen a nagyokig. Több cikkben szeretnénk viszonylag egy csokorba szedni őket, de kezdjük is rögtön az első résszel.

Első körben az AsRock kínálatának egy részét vesszük szemügyre. Az AsRock meglehetősen tág kínálatot vonultat fel, számokban kifejezve 3-3db A55-ös és A75-ös chipsettel szerelt változatot, 7db A88X és 4db A78-as változatot jelent.

AsRock Fatal1ty FM2A88X+ Killer

Az újdonságok között az AsRock-nál egy A88X FCH-ra épülő Fatal1ty Killer alaplap képviseli a csúcskategóriát, amely FM2A88X+ Killer nevet viseli. Felszereltségét tekintve nem szégyenkezhet. Qualcomm Atheros Killer E2200 hálózati vezérlőt kapott, a hang kiváló minőségéért pedig egy Realtek ALC1150-es kodek valamint egy TI NE5532-es fejhallgató erősítőből álló rendszer felel. Tápellátása 4+2 fázison történik, mindezek mellet állítható polling rátával büszkélkedő Fatal1ty egérportot is felvonultat a repertoárban.

A következő alaplap amelyet közelebbről is szemügyre veszünk már nem a csúcskategóriát jelentő Fatal1ty táborát erősíti hanem az egyel kisebb Extreme család tagja. Az FM2A88X Extreme 6+ névre keresztelt alaplap tápellátása 8+2 fázison történik, szintén Realtek ALC1150-es audio kodekkel szerelt, teljes értékű CrossFireX támogatással rendelkezik, ám ide már „csak” egy Qualcomm Atheros AR8170-es GbE hálózati vezérlő jutott. Cserébe viszont kapunk egy HDMI bemenetet, mellyel alacsony késleltetés mellett jeleníthetjük meg a kijelzőnkön a portra kapcsolt eszköz képét. Extraként továbbá kapunk az AsRock FM2+-os alaplapjai közül egyedüliként DualBIOS funkciót is, így egy balul elsült BIOS frissítés után is tovább használhatjuk szeretett alaplapunkat.

AsRock FM2A88X Extreme 6+

Az AsRock imént is gondolt azokra akik a kis méretű gépekért rajonganak, ehhez készült az FM2A88X-ITX+ alaplap, amely Mini-ITX formátumot követi. Kis méretei ellenére sem vallhat szégyent felszereltségben, ugyanis került rá egy 3.0-ás x16-os PCI-E slot 6db SATA III-as port, 4db USB 3.0 valamint ezeken felül 802.11 b/g/n WiFi és egy 4.0-ás Bluetooth vezérlőt is megtalálhatunk. A gyártó gondolt azokra is akiknek szerényebb felszereltségű Mini-ITX alaplap is elegendő ezt testesíti meg az A78-as chipsettel rendelkező modell, amelyhez nincs Bluetooth és WiFi vezérlő, de a HDMI és a minőségi hangzásért felelős HD audio vezérlő ez esetben is megtalálható.

AsRock FM2A88XX-ITX+

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (második rész)

Az előző részben az AsRock kínálatát vettük közelebbről szemügyre. A továbbiakban az ASUS felhozatala felé kanyarodunk el. Az ASUS összesen 4db A88X alapú, továbbá 1db A78-as és 4db A55-ös chipset-tel szerelt alaplappal erősíti az FM2+-os alaplapok táborát.

Példaként rögtön egy ATX formátumú modellt veszünk górcső alá, amely 6+2 fázisú tápellátással rendelkezik és A88X-Pro névre „hallgat”. Felszereltségét tekintve rendelkezik 2 way (2 utas) CrossFireX támogatással, melyhez kettő darab PCI-E 3.0-s x16-os slot ad lehetőséget, melyek két kártyás módban x8-x8 sávszélességet biztosítanak. Mellettük további 1db PCI-E 2.0-ás slot található amely az A88X FCH-hoz csatlakozik így mindösszessen csak 4db PCI-E 2.0-ás sávval gazdálkodhatunk. Repertoárjához további 6db USB 3.0-ás port és ugyancsak 6db SATA III-as port tartozik, valamint négy féle videó kimenet is társul. A minőségi hangzásért egy Realtek ALC1150-es kodek felel.

ASUS A88X-Pro

Az ASUS összes új alaplapja UEFI BIOS-t kapott, melyekhez új grafikus kezelőfelület is társul. Tápellátást tekintve mindegyik modellnél Digi+ VRM áramkör teljesít szolgálatot.

A kínálatban természetesen számos hasznos segédprogram is jelen van melyek a rendszer különböző paramétereinek monitorozására használhatóak, továbbá segédkezet nyújt tuningban és ventilátorok fordulatszámának szabályozásában is.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (harmadik rész)

Előző írásunkban az Asus egyik új alaplapját vettük górcső alá. Most pedig vessünk néhány pillantást a Gigabyte felhozatalára is. Szám szerint a Gigabyte összesen 8db A88X, 2db A78-as, 3db A75-ös valamint 4db A55-ös chipset köré épülő alaplapot vonultat fel. A Gigabyte kínálatában szintén elérhető Mini-ITX formátumú alaplap is.

Ezek közül elsőként, a csúcskategóriát megcélzó G1.Sniper A88X típusú modellt tekintjük meg közelebbről. Ez a típus az egy VGA kártyás gamer konfigurációk építését teszi lehetővé. Egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os slot mellé társul egy darab PCI-E 2.0-ás x4-es sávszélességen üzemelő slot. SATA III-as portokban bővelkedik szép számmal ugyanis 6GB/S-os portból összesen 8db-ot számlálhatunk meg. USB 3.0-ból 4db jutott, az audio vezérlő szerepéről pedig egy Realtek ALC898-as kodek gondoskodik. Az alaplap a Gain Boost funkció által nagyobb impedanciájú (ellenállású) fejhallgatók megszólaltatására is képes, az USB DAC-UP szolgáltatás pedig a kiválasztott USB 2.0-ás porthoz stabil és zajmentes tápellátást biztosít, tehát erre a portra nyugodt szívvel csatlakoztathatunk egy komolyabb külső hangkártyát. Az Ultra Durable 4 Plus (UD4P) technológiával készülő termék a Gigabyte-tól jól megszokott dupla UEFI BIOS chippel érkezik, a LAN és az USB portokat pedig külön-külön biztosítékok védik az elektrosztatikus kisülés veszélyeitől.

Gigabyte G1.Sniper A88X

Utolsóként a Gigabyte kínálatában szereplő kis méretű Mini-ITX formátumra épülő alaplapot emelnénk ki, amely szintén A88X chipsettel kerül forgalomba. Mini-ITX formátum révén összesen csak kettő darab memóriafoglalattal gazdálkodhatunk és SATA III-as portokból is csupán 4db áll rendelkezésünkre. Viszont helyet kaphat egy dedikált videókártya a kis rendszerben amit egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os sávszélességen üzemelő slot tesz lehetővé számunkra, amely egy kompakt, kis méretű gamer konfigurációhoz maximálisan elegendő.

Gigabyte F2A88XN-WiFi

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (negyedik rész)

Az előző részekben ismertettük és bemutattuk az AsRock, ASUS valamint a Gigabyte új alaplapjait AMD Kaverihez. Cikkünk vége felé közeledve az MSI háza tájára látogatunk el. Ők összesen 10db új termékkel bővítették a palettájukat

Tőlük két modellt emelnénk ki és ismertetnénk. Az A88X-G41 PC Mate csak úgy mint a szóban forgó gyártó többi alaplapja az új Military Class 4 technológiát alkalmazza, mindegyik modell UEFI alapú grafikus felületű BIOS-al kerül a boltok polcaira, amit a gyártó ClickBIOS 4 névre keresztelt. A rendszer részét képezi továbbra is az OC Genie 4 szolgáltatás is, melynek köszönhetően egy gombnyomással egyszerűen és gyorsan tuningolható, finomhangolható a rendszer, de manuális tuningra továbbra is van lehetőség.

Az érintett alaplap 2db memória foglalattal, 1db PCI-E 3.0-ás x16-os sávszélességen operáló slottal, további 1db PCI-E 2.0-ás x4-es sávszélességű slottal és még további 2db PCI-E 2.0 x1 slottal valamint 3db PCI slottal van felvértezve. A hangzásról egy Realtek ALC887-es kodek gondoskodik, SATA III-as portból 6db-ot, USB 3.0-ás portból 4db-ot, USB 2.0-ásból 10db-ot számolhatunk.

MSI A88X-G41 PC Mate

A gyártó következő termékét a Gamer kategóriába szánja mely szintén A88X chipset köré épül. Az A88X-G45 ATX formátummal érkezik és szintén FM2+-os Kaveri processzorokat valamint FM2-es Trinity és Richland egységeket fogad. Tökéletes alapja lehet egy két VGA kártyás konfigurációnak, jelen esetben teljes körű CrossFireX támogatás kapunk. Az alaplapon találhatunk kettő darab PCI-E 3.0-ás slotot melyek x16-os sávszélességen látják el feladatukat, két kártyás mód esetén viszont x8-x8-as sávszélességre képesek. Ezeken kívül találhatunk még egy PCI-E 2.0-ás x16-os slotot ami x4-es sávszélességgel gazdálkodik. A PCI-E 3.0 x16-os slotok viszont csak akkor dolgoznak 3.0-ás sebességgel ha az alaplapba Kaveri egységet helyezünk, más esetben be kell érnünk a 2.0-ás szabvány sebességével. Az alaplap nyolc csatornás HD audió vezérlővel rendelkezik így a hangminőségre abszolút nem lehet panaszunk, mely mellé még Audio Boost technológia is társul így az OPA1652-es fejhallgató erősítő révén a 600 Ohmos impedanciával rendelkező felső kategóriás fejhallgatók megszólaltatása se jelent kihívást számára. A fedélzeten mind e-mellet megtalálható egy Qualcomm Atheros Killer E2205-ös Gigabit Ethernet hálózati vezérlő is amely intelligens hálózati forgalom menedzselés révén éri el hogy játékok alatt minél alacsonyabb legyen a ping érték. Az alaplapok speciális PS/2 és USB 2.0 portokat is kaptak melyek a magas polling rátával dolgozó gamer perifériákat hivatott kiszolgálni. Az A88X-G45 egy kétszer hét szegmenses LCD kijelzőt is kapott mely hasznunkra lehet a rendszer indulásakor felmerülő problémák kiderítésében. Többek közt ez a modell is megkapta az OC Genie 4.0 funkciót mely segítségével akár egy gombnyomással tuningolhatjuk rendszerünket. Az alaplapon az OC Genie gomb mellett természetesen megtalálhatjuk a bekapcsoló (pwr) és a reset gombokat is. Az A88X-G45 Gaming modellből elérhető lesz egy speciális változat is melyhez megkapjuk az Assassin’s Creed Liberation HD teljes verzióját. Kereskedelmi forgalomban hamarosan elérhetővé válik, áráról pontos információk nem szolgálnak.

MSI A88X-G45 Gaming