Új Canon csúcskompakt

A napokban állt elő a Canon az új Powershot G1 X Mark II csúcskompaktnak számító fényképezőgépével. A kis méretű kompakt gép számos újítást és fejlesztést vonultat fel amely csábító lehet azoknak is akik a cserélhető objektíves DSLR gépek felé kacsintgatnak. A Powershot G1 X Mark II ezúttal kecsesebb vázat kapott, nincsen optikai keresője ám ehelyett elektronikus kompozíciós segédet csatlakoztathatunk a géphez.

Objektíve egy teljesen áttervezett 24-120mm-es gyújtótávolságú stabilizátorral szerelt optika mely kezdőfényértékei a korábbiakhoz képest sokat javultak és immár F2.0-3.9-es értékről indulhat a rekeszelés, zoomátfogása pedig 5x-ös. A Canon újdonságában egy 13MP-es (18,7x14mm) CMOS szenzort találhatunk, a hatékony és gyors képalkotásért, feldolgozásért pedig az új DiG!C6 képprocesszor felel mely révén 14 bites RAW fájlokat is menthetünk a JPEG képeink mellé. A szenzor maximális képfelbontása 4160 x 3120 pixel, érzékenységi tartománya igencsak széles ISO 100 és 12800 közé esik. Több képarány közül választhatunk, a natív 4:3 mellett további három képaránnyal komponálhatunk melyek a következők: 1:1; 5:4; valamint a klasszikus 3:2. AF rendszere kontrasztérzékeléses, és az elődjének 9 AF pontjával szemben immár 31 AF ponttal dolgozhatunk. A hátoldalon egy 3”-os érintőkijelző fogad minket amely 180 fokban fel illetve 45 fokban lehajtható e-mellett 1,04 millió képpontos felbontást kínál.

Akik videót szeretnének készíteni az új csúcskompakttal azoknak sem kell csalódniuk, a gép ugyanis alkalmas 1920x1080p (FullHD) felbontású mozgókép rögzítésre is. A kis gép repertoárjában felvonultat beépített vakut is, ám akinek ez kevés lenne, az a gépen található vakusaruba a gyártó bármelyik nagyobb teljesítményű rendszervakuját is csatlakoztathatja. A Canon Powershot G1 X Mark II vezeték nélküli modulokat is kapott. WiFi és NFC segítségével vezetékek nélkül másolhatunk fájlokat de akár távvezérelhetjük gépünket Android vagy iOS okostelefonnal illetve táblagéppel, továbbá SD, SDHC valamint SDXC memóriakártyákat tud fogadni.

A Canon új csúcskompakt kategóriás fényképező gépét legkorábban áprilisban vásárolhatjuk meg 799,9 dolláros áron.

Befutott az új Radeon R7 265

Hivatalosan is bejelentették az új AMD videókártya érkezését. Az újdonság akár már hónap végétől elérhető lesz kereskedelmi forgalomban.

Az új Radeon R7 265-ös videókártya gyakorlatilag HD7850-es alapokon nyugszik annyi különbséggel hogy némileg magasabb órajeleken üzemel. Az elődje a HD7850-es típus két évvel ezelőtt mutatkozott be, akkor 250 dolláros kezdőáron, az R7 265 pedig ezekre a két évvel ezelőtti alapokra épül fel így az XDMA alapú CrossFire támogatásról és a TrueAudio támogatásról le kell mondanunk. A széleskörben ismert Pitcairn GPU új változata Curacao névre hallgat és szintén 28nm-es csíkszélességen készül. A HD7850-es típushoz hasonlóan a Curacao GPU is 1024 stream processzort, 64 textúrázó egységet valamint 32 renderelő egységet alkalmaz és a memória 256 bites adatsínen kapcsolódik a GPU-hoz. A GPU órajele a korábbi 860Mhz-ről 925MHz-re növekedett, a TDP pedig 150W lett a korábbi 130W-al szemben. Memóriából ezúttal is 2GB-nyi jutott, melyek eltérően a korábbitól 4,8GHz-es effektív órajel helyett immár 5,6GHz-es effektív órajelen üzemelnek. Az új grafikus adapter DirectX 11.2-es és OpenGL 4.3-as támogatással érkezik, valamint támogatja az AMD újdonságát a Mantle API-t. Az R7 265 149,9 dolláros kezdőáron kerül majd a boltok polcaira viszont a jó hír az hogy aki a kisebb R7 260X típust szeretné haza vinni annak csupán 119,9 dollárt kell a kasszánál hagynia.

Keskeny processzorhűtők a Thermaltake műhelyéből

Manapság rendkívül népszerűek és nagyon sokan alkalmazzák is rendszerükben a toronyformátumú processzorhűtőket. Kiváló hőcserélő teljesítményt kínálnak ugyan de néha más problémák forrásai is lehetnek. Mivel egyes modellek belógnak a memória foglalatok fölé, így magasabb profilú memóriák használata gyakorlatilag lehetetlenné válik. Az elmúlt időszakban több gyártó is reagált ezekre a felmerülő gondokra és mindannyian elő is rukkoltak eme probléma kiküszöböléséhez szükséges megoldással.

A megoldás a keskeny méretű torony hűtők formájában érkezett és ezúttal a Thermaltake ilyen jellegű megoldását szemrevételezzük.

 

 

Thermaltake NiC L31 és L32

A Thermaltake megoldása erre a problémára a NiC szériával érkezik. A gyártó legújabb kompakt termékének különlegessége hogy mindössze 40mm szélességű hűtőtömböt alkalmaz, így a rászerelt ventilátorral se annyira széles hogy belelógjon a memóriafoglalatokba. További jó hír az hogy ezek a paraméterek az új széria minden tagjára érvényesek, így az X79-es lapkakészlettel szerelt alaplapoknál is remekül alkalmazhatóak. A processzorhűtők univerzálisak tehát mind az Intel LGA 775/1156/1155/1150/1366/2011 valamint az AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 foglalataiba illeszkedő processzorra felszerelhetőek a csomagban mellékelt tartozékok segítségével. A Thermaltake NiC L31 és L32 három darab, egyenként 8mm átmérőjű hővezető csövet alkalmaz amelyek az adott processzor felületével közvetlenül érintkeznek. A NiC L31-es modell 140 x 128 x 40mm méretekkel büszkélkedik hűtőteljesítménye a gyártó szerint 160W, tömege pedig 530 gramm. Társa, a NiC L32 már nagyobb 160 x 150 x 40mm-es méretekkel rendelkezik hűtőteljesítménye az extra alumínium hűtőbordák és a nagyobb magasság révén már 180W, tömege pedig szintén nagyobb összesen 620 gramm. Az L32-es modellnél viszont egyes esetekben már a magasság okozhat kellemetlenségeket, így megvásárlása előtt érdemes ellenőriznünk a számítógépházunk adatait hogy tájékozódjunk a beszerelhető processzorhűtő maximális magasságáról.

 

A felszereléshez szükséges eszközök (AMD és Intel)

A NiC L31-es modell egy 120x120x25mm-es légkavarót alkalmaz amely 70,99 CFM levegőmennyiség szállítására képes, a nagyobbik modell a NiC L32-es ezzel szemben már egy 140x140x25mm-es ventilátort alkalmaz amely már 104,4 CFM levegőmennyiség megmozgatását teszi lehetővé. Mindkét típushoz járó ventilátor 500 és 1800 fordulat/perc tartományban üzemel, zajszintjük pedig fordulatszámtól függően 18 dB(A) és 34 dB(A) közé esik. A ventilátorok mint ahogyan a legtöbb processzorhűtő esetében PWM támogatással érkeznek, élettartamuk pedig 50 000 üzemórára biztosított. Mind a két processzorhűtő egy ventilátort tartalmaz ám de igény esetén további egy ventilátort szerelhetünk fel rájuk. A Thermaltake keskeny újdonságai hamarosan elérhetővé válnak kereskedelmi forgalomban, pontos árról azonban egyelőre nem tudni.

Hasznos újításokkal debütált a Google Chrome új verziója

Elkészült a sokak által ismert és kedvelt Google Chrome webböngésző legfrissebb kiadása ami a 32.0-ás verziószámot viseli.

Az új verzió számos hasznos újítást tartogat a tarsolyában, köztük az egyik leghasznosabb hogy immár a megnyitott tabfülek (böngészőfülek) képet mutatnak arról hogy mi is zajlik alattuk. Ha audió vagy videó tartalmat játszunk le, vagy épp felvételkészítés zajlik akkor a jobb szélen a bezárás ikon mellett az éppen aktuális tevékenységnek megfelelő kis ikon jelenik meg. A 32.0-ás Chrome egyúttal Modern UI módot is kapott amelynek Windows 8-at vagy 8.1-et használó PC tulajdonosok örülhetnek. A böngésző ebben a módban továbbra is teljes képernyőre tehető, de alap esetben ablakban nyílik meg Chrome OS-hez hasonló kezelőfelülettel. Alul megjelenik egy sáv amelyen a weboldalak és webes alkalmazások ikonjai találhatóak meg, bal szélén pedig egy a Windows Start menüjéhez hasonló alkalmazás indító ikon jelenik meg. Az ablakok felső részén a vezérlő ikonok foglalják el helyüket, háttérkép gyanánt pedig egy egyszerű szürke felületet kapunk. Lényeges újításként említhető meg az új Supevised Users mód is amely a szülők számára lehet hasznos eszköz, mellyel a gyerkőc böngészési szokásait lehet figyelemmel követni illetve menedzselni, illetve arra is tökéletes hogy nyomatékosabban figyelmeztesse a felhasználót ha éppen esetleg potenciálisan fertőző anyag kerül letöltésre.

DDR4-es memória modulok a Microntól

Az idei CES (Consumer Electronics Show) sem telt el eseménytelenül. Ezt mi sem bizonyítja jobban mint a Micron standján bemutatott DDR4-es memória modulok.

Várhatóan már idén tavasszal megkezdődhet az új szabványú memóriák szállítása, bár első körben csak a szerver piacon jelennek majd meg. A PC piac terén viszont egyelőre csak a felső kategóriás (High End) konfigurációkat veszi célkeresztbe. A Micron beszámolása szerint már készülnek az első DDR4-es modulok, érkezésük viszont nagyban függ attól hogy az újdonságot fogadó platform mikor mutatkozik be. Az említett felső kategóriás PC platform Hashwell-E processzorokra alapoz majd, ezeknek az érkezése várhatóan az idei év második felében várható. Várhatóan elsőkörben 4GB-os és 8GB-os DDR4-es modulok fognak majd napvilágot látni, melyek 2133MHz-es és 2400MHz-es órajelen fognak "ketyegni", melyek megfelelő üzemi feszültség mellett akár 3000MHz-es órajelre is képesek lesznek. Az új memória szabvány üzemi feszültsége 1,2V, de a Micron chipjei várhatóan ettől magasabb feszültséget is képesek lesznek elviselni. Ebből adódóan következtetni lehet az új szabvány tuningpotenciáljára. A notebook-ok és más egyéb asztali PC konfigurációk szegmensében várhatóan 2015-ben jelenhetnek meg az első DDR4-es RAM modulok. A megjelenés pontos dátuma szintén itt is attól függ hogy mikor jelenik meg az új memória szabványt támogató platform. A Micron beszámolója szerint 2015-ben már 8GB tárolókapacitással ellátott memóriákat is fognak gyártani. Az érintett típus elérhető lesz RDIMM, LRDIMM, 3DS, SO-DIMM, UDIMM csatolóval, igény esetén pedig az ECC támogatás is elérhető. Az új hardver 30nm-es csíkszélességen készül és négy gigabites kapacitást kínál.

Új ház a Spire kínálatában a kis méretű gépek rajongóinak.

Új gépházzal rukkolt elő a Spire amivel a kis méretű rendszerek rajongóinak szeretnének kedvezni.

A Senna névre keresztelt újdonság mindössze 3,9Kg-ot nyom, méreteit illetően pedig 40,5x19x34cm. Az előlapon összesen négy darab USB port sorakozik, ezek közül három az USB 2.0 szabványnak megfelelő, a negyedik USB 3.0-ás, valamint a szokásos audio portot találhatjuk meg. A gépház kívül és belül egyaránt feketére festve érkezik, modern és letisztult formavilágot alkalmaz. 0,4mm vastag SPCC acéllemezből készül amely megfelelően masszív tartást biztosít a háznak. Belül kényelmesen elfér egy miniITX és microATX rendszer egyaránt, az alaplapot fogadó tálcán pedig megtalálhatjuk a kábelmenedzsmentet segítő kivágásokat valamint a szerelőablakot is. Bővítőhelyekben szintén nem szégyenkezhet a kis kuckó, 5,25-ös bővítőhelyből két darab, 3,5 colosból pedig hármat találhatunk odabent, ráadásként pedig még kapunk egy extra 3,5 colos külső bővítőhelyet is. PCI bővítőhelyekből a kicsi kompakt kialakítás miatt csupán 4 darab áll rendelkezésünkre. Az optimalizált belső kialakítás miatt a tápegység hagyományos módon felül kapott helyet.

Az újdonsághoz egyébként tápegységet is kapunk melynek pontos típusáról nem tudunk egyelőre semmit sem, annyit viszont tudunk hogy 420W-os PFC-s lesz. A szellőzésről összesen három darab ventilátor gondoskodhat, melyek közül egy elöl, egy hátul és egy a ház oldalán kaphat helyet, méreteiket tekintve 80mm illetve 92mm, valamint 120mm-esek lehetnek. A Spire újdonsága kettő év garanciával kerül forgalomba, Európában várhatóan Januárban fog megjelenni a boltok polcain, áráról egyelőre annyit tudunk hogy 55 dollár körül lesz.

Fehér Xbox One már októberben?

Az Xbox One fehér színben pompázó verziója idén a nagyközönség számára is elérhetővé válik. Eddig csak a Microsoftnál dolgozók kaphatták meg a népszerű játék konzol fehér színű variánsát.

Egyes pletykák szerint az új konzol idén októberben kerülhet az üzletek kínálatába és elérhető lesz olyan változatban is melyhez mellé csomagolva kapunk egy dizájnos kontrollert valamint a Sunset Overdrive-ot. A pletyka szerint novemberben ráadásul jöhet egy limitált széria is amely 1TB-os háttértárral fog büszkélkedni. A terjengő pletykákat megerősítette a technológia hírekkel foglalkozó The Verge magazin is mely szerint idén várható a konzol fehér változata. A rendelkezésre álló információk szerint lehetséges egy olyan változat is amelyben nem lesz optikai lemez olvasó.

Csak a Kinect marad fekete?

A The Verge annyit tud róla hogy a konzol ezen verziója már tesztelés alatt áll a Microsoftnál. Mind e-mellet fejlesztenek egy Bluetooth adaptert is viszont azt nem tudni hogy milyen célból. A Microsoft nem volt hajlandó nyilatkozni a pletykák valódiságáról. Az alábbi képen látható játék konzolt a Microsoft Interactive Entertainment Business részlegen dolgozó alkalmazottak kapták ajándékba a cégtől akkor amikor megjelent az Xbox One, egyedüliként a Kinect maradt fekete az összes többi komponens hófehér színben pompázik.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (első rész)

A napokban több nagyobb gyártó is előállt az újdonságnak számító AMD Kaveri-hez készített alaplapjaival, a kis tudásúaktól egészen a nagyokig. Több cikkben szeretnénk viszonylag egy csokorba szedni őket, de kezdjük is rögtön az első résszel.

Első körben az AsRock kínálatának egy részét vesszük szemügyre. Az AsRock meglehetősen tág kínálatot vonultat fel, számokban kifejezve 3-3db A55-ös és A75-ös chipsettel szerelt változatot, 7db A88X és 4db A78-as változatot jelent.

AsRock Fatal1ty FM2A88X+ Killer

Az újdonságok között az AsRock-nál egy A88X FCH-ra épülő Fatal1ty Killer alaplap képviseli a csúcskategóriát, amely FM2A88X+ Killer nevet viseli. Felszereltségét tekintve nem szégyenkezhet. Qualcomm Atheros Killer E2200 hálózati vezérlőt kapott, a hang kiváló minőségéért pedig egy Realtek ALC1150-es kodek valamint egy TI NE5532-es fejhallgató erősítőből álló rendszer felel. Tápellátása 4+2 fázison történik, mindezek mellet állítható polling rátával büszkélkedő Fatal1ty egérportot is felvonultat a repertoárban.

A következő alaplap amelyet közelebbről is szemügyre veszünk már nem a csúcskategóriát jelentő Fatal1ty táborát erősíti hanem az egyel kisebb Extreme család tagja. Az FM2A88X Extreme 6+ névre keresztelt alaplap tápellátása 8+2 fázison történik, szintén Realtek ALC1150-es audio kodekkel szerelt, teljes értékű CrossFireX támogatással rendelkezik, ám ide már „csak” egy Qualcomm Atheros AR8170-es GbE hálózati vezérlő jutott. Cserébe viszont kapunk egy HDMI bemenetet, mellyel alacsony késleltetés mellett jeleníthetjük meg a kijelzőnkön a portra kapcsolt eszköz képét. Extraként továbbá kapunk az AsRock FM2+-os alaplapjai közül egyedüliként DualBIOS funkciót is, így egy balul elsült BIOS frissítés után is tovább használhatjuk szeretett alaplapunkat.

AsRock FM2A88X Extreme 6+

Az AsRock imént is gondolt azokra akik a kis méretű gépekért rajonganak, ehhez készült az FM2A88X-ITX+ alaplap, amely Mini-ITX formátumot követi. Kis méretei ellenére sem vallhat szégyent felszereltségben, ugyanis került rá egy 3.0-ás x16-os PCI-E slot 6db SATA III-as port, 4db USB 3.0 valamint ezeken felül 802.11 b/g/n WiFi és egy 4.0-ás Bluetooth vezérlőt is megtalálhatunk. A gyártó gondolt azokra is akiknek szerényebb felszereltségű Mini-ITX alaplap is elegendő ezt testesíti meg az A78-as chipsettel rendelkező modell, amelyhez nincs Bluetooth és WiFi vezérlő, de a HDMI és a minőségi hangzásért felelős HD audio vezérlő ez esetben is megtalálható.

AsRock FM2A88XX-ITX+

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (második rész)

Az előző részben az AsRock kínálatát vettük közelebbről szemügyre. A továbbiakban az ASUS felhozatala felé kanyarodunk el. Az ASUS összesen 4db A88X alapú, továbbá 1db A78-as és 4db A55-ös chipset-tel szerelt alaplappal erősíti az FM2+-os alaplapok táborát.

Példaként rögtön egy ATX formátumú modellt veszünk górcső alá, amely 6+2 fázisú tápellátással rendelkezik és A88X-Pro névre „hallgat”. Felszereltségét tekintve rendelkezik 2 way (2 utas) CrossFireX támogatással, melyhez kettő darab PCI-E 3.0-s x16-os slot ad lehetőséget, melyek két kártyás módban x8-x8 sávszélességet biztosítanak. Mellettük további 1db PCI-E 2.0-ás slot található amely az A88X FCH-hoz csatlakozik így mindösszessen csak 4db PCI-E 2.0-ás sávval gazdálkodhatunk. Repertoárjához további 6db USB 3.0-ás port és ugyancsak 6db SATA III-as port tartozik, valamint négy féle videó kimenet is társul. A minőségi hangzásért egy Realtek ALC1150-es kodek felel.

ASUS A88X-Pro

Az ASUS összes új alaplapja UEFI BIOS-t kapott, melyekhez új grafikus kezelőfelület is társul. Tápellátást tekintve mindegyik modellnél Digi+ VRM áramkör teljesít szolgálatot.

A kínálatban természetesen számos hasznos segédprogram is jelen van melyek a rendszer különböző paramétereinek monitorozására használhatóak, továbbá segédkezet nyújt tuningban és ventilátorok fordulatszámának szabályozásában is.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (harmadik rész)

Előző írásunkban az Asus egyik új alaplapját vettük górcső alá. Most pedig vessünk néhány pillantást a Gigabyte felhozatalára is. Szám szerint a Gigabyte összesen 8db A88X, 2db A78-as, 3db A75-ös valamint 4db A55-ös chipset köré épülő alaplapot vonultat fel. A Gigabyte kínálatában szintén elérhető Mini-ITX formátumú alaplap is.

Ezek közül elsőként, a csúcskategóriát megcélzó G1.Sniper A88X típusú modellt tekintjük meg közelebbről. Ez a típus az egy VGA kártyás gamer konfigurációk építését teszi lehetővé. Egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os slot mellé társul egy darab PCI-E 2.0-ás x4-es sávszélességen üzemelő slot. SATA III-as portokban bővelkedik szép számmal ugyanis 6GB/S-os portból összesen 8db-ot számlálhatunk meg. USB 3.0-ból 4db jutott, az audio vezérlő szerepéről pedig egy Realtek ALC898-as kodek gondoskodik. Az alaplap a Gain Boost funkció által nagyobb impedanciájú (ellenállású) fejhallgatók megszólaltatására is képes, az USB DAC-UP szolgáltatás pedig a kiválasztott USB 2.0-ás porthoz stabil és zajmentes tápellátást biztosít, tehát erre a portra nyugodt szívvel csatlakoztathatunk egy komolyabb külső hangkártyát. Az Ultra Durable 4 Plus (UD4P) technológiával készülő termék a Gigabyte-tól jól megszokott dupla UEFI BIOS chippel érkezik, a LAN és az USB portokat pedig külön-külön biztosítékok védik az elektrosztatikus kisülés veszélyeitől.

Gigabyte G1.Sniper A88X

Utolsóként a Gigabyte kínálatában szereplő kis méretű Mini-ITX formátumra épülő alaplapot emelnénk ki, amely szintén A88X chipsettel kerül forgalomba. Mini-ITX formátum révén összesen csak kettő darab memóriafoglalattal gazdálkodhatunk és SATA III-as portokból is csupán 4db áll rendelkezésünkre. Viszont helyet kaphat egy dedikált videókártya a kis rendszerben amit egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os sávszélességen üzemelő slot tesz lehetővé számunkra, amely egy kompakt, kis méretű gamer konfigurációhoz maximálisan elegendő.

Gigabyte F2A88XN-WiFi