Hasznos újításokkal debütált a Google Chrome új verziója

Elkészült a sokak által ismert és kedvelt Google Chrome webböngésző legfrissebb kiadása ami a 32.0-ás verziószámot viseli.

Az új verzió számos hasznos újítást tartogat a tarsolyában, köztük az egyik leghasznosabb hogy immár a megnyitott tabfülek (böngészőfülek) képet mutatnak arról hogy mi is zajlik alattuk. Ha audió vagy videó tartalmat játszunk le, vagy épp felvételkészítés zajlik akkor a jobb szélen a bezárás ikon mellett az éppen aktuális tevékenységnek megfelelő kis ikon jelenik meg. A 32.0-ás Chrome egyúttal Modern UI módot is kapott amelynek Windows 8-at vagy 8.1-et használó PC tulajdonosok örülhetnek. A böngésző ebben a módban továbbra is teljes képernyőre tehető, de alap esetben ablakban nyílik meg Chrome OS-hez hasonló kezelőfelülettel. Alul megjelenik egy sáv amelyen a weboldalak és webes alkalmazások ikonjai találhatóak meg, bal szélén pedig egy a Windows Start menüjéhez hasonló alkalmazás indító ikon jelenik meg. Az ablakok felső részén a vezérlő ikonok foglalják el helyüket, háttérkép gyanánt pedig egy egyszerű szürke felületet kapunk. Lényeges újításként említhető meg az új Supevised Users mód is amely a szülők számára lehet hasznos eszköz, mellyel a gyerkőc böngészési szokásait lehet figyelemmel követni illetve menedzselni, illetve arra is tökéletes hogy nyomatékosabban figyelmeztesse a felhasználót ha éppen esetleg potenciálisan fertőző anyag kerül letöltésre.

DDR4-es memória modulok a Microntól

Az idei CES (Consumer Electronics Show) sem telt el eseménytelenül. Ezt mi sem bizonyítja jobban mint a Micron standján bemutatott DDR4-es memória modulok.

Várhatóan már idén tavasszal megkezdődhet az új szabványú memóriák szállítása, bár első körben csak a szerver piacon jelennek majd meg. A PC piac terén viszont egyelőre csak a felső kategóriás (High End) konfigurációkat veszi célkeresztbe. A Micron beszámolása szerint már készülnek az első DDR4-es modulok, érkezésük viszont nagyban függ attól hogy az újdonságot fogadó platform mikor mutatkozik be. Az említett felső kategóriás PC platform Hashwell-E processzorokra alapoz majd, ezeknek az érkezése várhatóan az idei év második felében várható. Várhatóan elsőkörben 4GB-os és 8GB-os DDR4-es modulok fognak majd napvilágot látni, melyek 2133MHz-es és 2400MHz-es órajelen fognak "ketyegni", melyek megfelelő üzemi feszültség mellett akár 3000MHz-es órajelre is képesek lesznek. Az új memória szabvány üzemi feszültsége 1,2V, de a Micron chipjei várhatóan ettől magasabb feszültséget is képesek lesznek elviselni. Ebből adódóan következtetni lehet az új szabvány tuningpotenciáljára. A notebook-ok és más egyéb asztali PC konfigurációk szegmensében várhatóan 2015-ben jelenhetnek meg az első DDR4-es RAM modulok. A megjelenés pontos dátuma szintén itt is attól függ hogy mikor jelenik meg az új memória szabványt támogató platform. A Micron beszámolója szerint 2015-ben már 8GB tárolókapacitással ellátott memóriákat is fognak gyártani. Az érintett típus elérhető lesz RDIMM, LRDIMM, 3DS, SO-DIMM, UDIMM csatolóval, igény esetén pedig az ECC támogatás is elérhető. Az új hardver 30nm-es csíkszélességen készül és négy gigabites kapacitást kínál.

Új ház a Spire kínálatában a kis méretű gépek rajongóinak.

Új gépházzal rukkolt elő a Spire amivel a kis méretű rendszerek rajongóinak szeretnének kedvezni.

A Senna névre keresztelt újdonság mindössze 3,9Kg-ot nyom, méreteit illetően pedig 40,5x19x34cm. Az előlapon összesen négy darab USB port sorakozik, ezek közül három az USB 2.0 szabványnak megfelelő, a negyedik USB 3.0-ás, valamint a szokásos audio portot találhatjuk meg. A gépház kívül és belül egyaránt feketére festve érkezik, modern és letisztult formavilágot alkalmaz. 0,4mm vastag SPCC acéllemezből készül amely megfelelően masszív tartást biztosít a háznak. Belül kényelmesen elfér egy miniITX és microATX rendszer egyaránt, az alaplapot fogadó tálcán pedig megtalálhatjuk a kábelmenedzsmentet segítő kivágásokat valamint a szerelőablakot is. Bővítőhelyekben szintén nem szégyenkezhet a kis kuckó, 5,25-ös bővítőhelyből két darab, 3,5 colosból pedig hármat találhatunk odabent, ráadásként pedig még kapunk egy extra 3,5 colos külső bővítőhelyet is. PCI bővítőhelyekből a kicsi kompakt kialakítás miatt csupán 4 darab áll rendelkezésünkre. Az optimalizált belső kialakítás miatt a tápegység hagyományos módon felül kapott helyet.

Az újdonsághoz egyébként tápegységet is kapunk melynek pontos típusáról nem tudunk egyelőre semmit sem, annyit viszont tudunk hogy 420W-os PFC-s lesz. A szellőzésről összesen három darab ventilátor gondoskodhat, melyek közül egy elöl, egy hátul és egy a ház oldalán kaphat helyet, méreteiket tekintve 80mm illetve 92mm, valamint 120mm-esek lehetnek. A Spire újdonsága kettő év garanciával kerül forgalomba, Európában várhatóan Januárban fog megjelenni a boltok polcain, áráról egyelőre annyit tudunk hogy 55 dollár körül lesz.

Fehér Xbox One már októberben?

Az Xbox One fehér színben pompázó verziója idén a nagyközönség számára is elérhetővé válik. Eddig csak a Microsoftnál dolgozók kaphatták meg a népszerű játék konzol fehér színű variánsát.

Egyes pletykák szerint az új konzol idén októberben kerülhet az üzletek kínálatába és elérhető lesz olyan változatban is melyhez mellé csomagolva kapunk egy dizájnos kontrollert valamint a Sunset Overdrive-ot. A pletyka szerint novemberben ráadásul jöhet egy limitált széria is amely 1TB-os háttértárral fog büszkélkedni. A terjengő pletykákat megerősítette a technológia hírekkel foglalkozó The Verge magazin is mely szerint idén várható a konzol fehér változata. A rendelkezésre álló információk szerint lehetséges egy olyan változat is amelyben nem lesz optikai lemez olvasó.

Csak a Kinect marad fekete?

A The Verge annyit tud róla hogy a konzol ezen verziója már tesztelés alatt áll a Microsoftnál. Mind e-mellet fejlesztenek egy Bluetooth adaptert is viszont azt nem tudni hogy milyen célból. A Microsoft nem volt hajlandó nyilatkozni a pletykák valódiságáról. Az alábbi képen látható játék konzolt a Microsoft Interactive Entertainment Business részlegen dolgozó alkalmazottak kapták ajándékba a cégtől akkor amikor megjelent az Xbox One, egyedüliként a Kinect maradt fekete az összes többi komponens hófehér színben pompázik.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (első rész)

A napokban több nagyobb gyártó is előállt az újdonságnak számító AMD Kaveri-hez készített alaplapjaival, a kis tudásúaktól egészen a nagyokig. Több cikkben szeretnénk viszonylag egy csokorba szedni őket, de kezdjük is rögtön az első résszel.

Első körben az AsRock kínálatának egy részét vesszük szemügyre. Az AsRock meglehetősen tág kínálatot vonultat fel, számokban kifejezve 3-3db A55-ös és A75-ös chipsettel szerelt változatot, 7db A88X és 4db A78-as változatot jelent.

AsRock Fatal1ty FM2A88X+ Killer

Az újdonságok között az AsRock-nál egy A88X FCH-ra épülő Fatal1ty Killer alaplap képviseli a csúcskategóriát, amely FM2A88X+ Killer nevet viseli. Felszereltségét tekintve nem szégyenkezhet. Qualcomm Atheros Killer E2200 hálózati vezérlőt kapott, a hang kiváló minőségéért pedig egy Realtek ALC1150-es kodek valamint egy TI NE5532-es fejhallgató erősítőből álló rendszer felel. Tápellátása 4+2 fázison történik, mindezek mellet állítható polling rátával büszkélkedő Fatal1ty egérportot is felvonultat a repertoárban.

A következő alaplap amelyet közelebbről is szemügyre veszünk már nem a csúcskategóriát jelentő Fatal1ty táborát erősíti hanem az egyel kisebb Extreme család tagja. Az FM2A88X Extreme 6+ névre keresztelt alaplap tápellátása 8+2 fázison történik, szintén Realtek ALC1150-es audio kodekkel szerelt, teljes értékű CrossFireX támogatással rendelkezik, ám ide már „csak” egy Qualcomm Atheros AR8170-es GbE hálózati vezérlő jutott. Cserébe viszont kapunk egy HDMI bemenetet, mellyel alacsony késleltetés mellett jeleníthetjük meg a kijelzőnkön a portra kapcsolt eszköz képét. Extraként továbbá kapunk az AsRock FM2+-os alaplapjai közül egyedüliként DualBIOS funkciót is, így egy balul elsült BIOS frissítés után is tovább használhatjuk szeretett alaplapunkat.

AsRock FM2A88X Extreme 6+

Az AsRock imént is gondolt azokra akik a kis méretű gépekért rajonganak, ehhez készült az FM2A88X-ITX+ alaplap, amely Mini-ITX formátumot követi. Kis méretei ellenére sem vallhat szégyent felszereltségben, ugyanis került rá egy 3.0-ás x16-os PCI-E slot 6db SATA III-as port, 4db USB 3.0 valamint ezeken felül 802.11 b/g/n WiFi és egy 4.0-ás Bluetooth vezérlőt is megtalálhatunk. A gyártó gondolt azokra is akiknek szerényebb felszereltségű Mini-ITX alaplap is elegendő ezt testesíti meg az A78-as chipsettel rendelkező modell, amelyhez nincs Bluetooth és WiFi vezérlő, de a HDMI és a minőségi hangzásért felelős HD audio vezérlő ez esetben is megtalálható.

AsRock FM2A88XX-ITX+

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (második rész)

Az előző részben az AsRock kínálatát vettük közelebbről szemügyre. A továbbiakban az ASUS felhozatala felé kanyarodunk el. Az ASUS összesen 4db A88X alapú, továbbá 1db A78-as és 4db A55-ös chipset-tel szerelt alaplappal erősíti az FM2+-os alaplapok táborát.

Példaként rögtön egy ATX formátumú modellt veszünk górcső alá, amely 6+2 fázisú tápellátással rendelkezik és A88X-Pro névre „hallgat”. Felszereltségét tekintve rendelkezik 2 way (2 utas) CrossFireX támogatással, melyhez kettő darab PCI-E 3.0-s x16-os slot ad lehetőséget, melyek két kártyás módban x8-x8 sávszélességet biztosítanak. Mellettük további 1db PCI-E 2.0-ás slot található amely az A88X FCH-hoz csatlakozik így mindösszessen csak 4db PCI-E 2.0-ás sávval gazdálkodhatunk. Repertoárjához további 6db USB 3.0-ás port és ugyancsak 6db SATA III-as port tartozik, valamint négy féle videó kimenet is társul. A minőségi hangzásért egy Realtek ALC1150-es kodek felel.

ASUS A88X-Pro

Az ASUS összes új alaplapja UEFI BIOS-t kapott, melyekhez új grafikus kezelőfelület is társul. Tápellátást tekintve mindegyik modellnél Digi+ VRM áramkör teljesít szolgálatot.

A kínálatban természetesen számos hasznos segédprogram is jelen van melyek a rendszer különböző paramétereinek monitorozására használhatóak, továbbá segédkezet nyújt tuningban és ventilátorok fordulatszámának szabályozásában is.

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (harmadik rész)

Előző írásunkban az Asus egyik új alaplapját vettük górcső alá. Most pedig vessünk néhány pillantást a Gigabyte felhozatalára is. Szám szerint a Gigabyte összesen 8db A88X, 2db A78-as, 3db A75-ös valamint 4db A55-ös chipset köré épülő alaplapot vonultat fel. A Gigabyte kínálatában szintén elérhető Mini-ITX formátumú alaplap is.

Ezek közül elsőként, a csúcskategóriát megcélzó G1.Sniper A88X típusú modellt tekintjük meg közelebbről. Ez a típus az egy VGA kártyás gamer konfigurációk építését teszi lehetővé. Egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os slot mellé társul egy darab PCI-E 2.0-ás x4-es sávszélességen üzemelő slot. SATA III-as portokban bővelkedik szép számmal ugyanis 6GB/S-os portból összesen 8db-ot számlálhatunk meg. USB 3.0-ból 4db jutott, az audio vezérlő szerepéről pedig egy Realtek ALC898-as kodek gondoskodik. Az alaplap a Gain Boost funkció által nagyobb impedanciájú (ellenállású) fejhallgatók megszólaltatására is képes, az USB DAC-UP szolgáltatás pedig a kiválasztott USB 2.0-ás porthoz stabil és zajmentes tápellátást biztosít, tehát erre a portra nyugodt szívvel csatlakoztathatunk egy komolyabb külső hangkártyát. Az Ultra Durable 4 Plus (UD4P) technológiával készülő termék a Gigabyte-tól jól megszokott dupla UEFI BIOS chippel érkezik, a LAN és az USB portokat pedig külön-külön biztosítékok védik az elektrosztatikus kisülés veszélyeitől.

Gigabyte G1.Sniper A88X

Utolsóként a Gigabyte kínálatában szereplő kis méretű Mini-ITX formátumra épülő alaplapot emelnénk ki, amely szintén A88X chipsettel kerül forgalomba. Mini-ITX formátum révén összesen csak kettő darab memóriafoglalattal gazdálkodhatunk és SATA III-as portokból is csupán 4db áll rendelkezésünkre. Viszont helyet kaphat egy dedikált videókártya a kis rendszerben amit egy darab PCI-E 3.0-ás x16-os sávszélességen üzemelő slot tesz lehetővé számunkra, amely egy kompakt, kis méretű gamer konfigurációhoz maximálisan elegendő.

Gigabyte F2A88XN-WiFi

Új alaplapok több gyártótól AMD Kaveri-hez. (negyedik rész)

Az előző részekben ismertettük és bemutattuk az AsRock, ASUS valamint a Gigabyte új alaplapjait AMD Kaverihez. Cikkünk vége felé közeledve az MSI háza tájára látogatunk el. Ők összesen 10db új termékkel bővítették a palettájukat

Tőlük két modellt emelnénk ki és ismertetnénk. Az A88X-G41 PC Mate csak úgy mint a szóban forgó gyártó többi alaplapja az új Military Class 4 technológiát alkalmazza, mindegyik modell UEFI alapú grafikus felületű BIOS-al kerül a boltok polcaira, amit a gyártó ClickBIOS 4 névre keresztelt. A rendszer részét képezi továbbra is az OC Genie 4 szolgáltatás is, melynek köszönhetően egy gombnyomással egyszerűen és gyorsan tuningolható, finomhangolható a rendszer, de manuális tuningra továbbra is van lehetőség.

Az érintett alaplap 2db memória foglalattal, 1db PCI-E 3.0-ás x16-os sávszélességen operáló slottal, további 1db PCI-E 2.0-ás x4-es sávszélességű slottal és még további 2db PCI-E 2.0 x1 slottal valamint 3db PCI slottal van felvértezve. A hangzásról egy Realtek ALC887-es kodek gondoskodik, SATA III-as portból 6db-ot, USB 3.0-ás portból 4db-ot, USB 2.0-ásból 10db-ot számolhatunk.

MSI A88X-G41 PC Mate

A gyártó következő termékét a Gamer kategóriába szánja mely szintén A88X chipset köré épül. Az A88X-G45 ATX formátummal érkezik és szintén FM2+-os Kaveri processzorokat valamint FM2-es Trinity és Richland egységeket fogad. Tökéletes alapja lehet egy két VGA kártyás konfigurációnak, jelen esetben teljes körű CrossFireX támogatás kapunk. Az alaplapon találhatunk kettő darab PCI-E 3.0-ás slotot melyek x16-os sávszélességen látják el feladatukat, két kártyás mód esetén viszont x8-x8-as sávszélességre képesek. Ezeken kívül találhatunk még egy PCI-E 2.0-ás x16-os slotot ami x4-es sávszélességgel gazdálkodik. A PCI-E 3.0 x16-os slotok viszont csak akkor dolgoznak 3.0-ás sebességgel ha az alaplapba Kaveri egységet helyezünk, más esetben be kell érnünk a 2.0-ás szabvány sebességével. Az alaplap nyolc csatornás HD audió vezérlővel rendelkezik így a hangminőségre abszolút nem lehet panaszunk, mely mellé még Audio Boost technológia is társul így az OPA1652-es fejhallgató erősítő révén a 600 Ohmos impedanciával rendelkező felső kategóriás fejhallgatók megszólaltatása se jelent kihívást számára. A fedélzeten mind e-mellet megtalálható egy Qualcomm Atheros Killer E2205-ös Gigabit Ethernet hálózati vezérlő is amely intelligens hálózati forgalom menedzselés révén éri el hogy játékok alatt minél alacsonyabb legyen a ping érték. Az alaplapok speciális PS/2 és USB 2.0 portokat is kaptak melyek a magas polling rátával dolgozó gamer perifériákat hivatott kiszolgálni. Az A88X-G45 egy kétszer hét szegmenses LCD kijelzőt is kapott mely hasznunkra lehet a rendszer indulásakor felmerülő problémák kiderítésében. Többek közt ez a modell is megkapta az OC Genie 4.0 funkciót mely segítségével akár egy gombnyomással tuningolhatjuk rendszerünket. Az alaplapon az OC Genie gomb mellett természetesen megtalálhatjuk a bekapcsoló (pwr) és a reset gombokat is. Az A88X-G45 Gaming modellből elérhető lesz egy speciális változat is melyhez megkapjuk az Assassin’s Creed Liberation HD teljes verzióját. Kereskedelmi forgalomban hamarosan elérhetővé válik, áráról pontos információk nem szolgálnak.

MSI A88X-G45 Gaming

 

Új PIXMA nyomtatók a Canontól

A Canon öt új készülékkel bővíti termékpalettáját. Az otthoni és kisirodai felhasználóknak szánt új nyomtatók a PIXMA nyomtatócsalád tagjai, típusok szerint PIXMA iP8750, iX6850, MX535, MX475 valamint az iP2850.

Az újdonságok között két típus A3+ nyomtatásra is képes ha valakinek különleges igényei vannak. A PIXMA MX475 valamint az MX535 egyetlen eszközben kínál másolást, nyomtatást, szkennelést és faxolást. Az MX535 mindezek mellett a 30 lapos dokumentumadagolónak köszönhetően kétoldalas nyomtatásra is képes. Mind a két típus kapcsolódó nyomtatási lehetőségeket kínál a felhasználó számára ezek közé tartozik a Canon PIXMA Printing Solutions alkalmazás, a Google Cloud Print és az Apple AirPrint. Az MX535-ös modell ezek mellett PIXMA Cloud Link használatára is képes így akár okos eszközökkel az Evernote-hoz hasonló felhőszolgáltatásokból tudunk dokumentumokat és fotókat nyomtatni. Az MX535 valamint az MX475 egyaránt használható elérési pont módban (Acces Point Mode) így nem kell WiFi hálózatra csatlakoznunk ha nyomtatni szeretnénk készülékünkkel. Az MX535 és az MX475-ös készülékek 4800x1200dpi nyomtatási felbontást kínálnak, terhelhetőségük átlagos felhasználás mellett a gyártó szerint 3000lap/hónap.

 

Canon PIXMA MX535 és az MX475

 

A PIXMA iP8750-es típus azoknak a fotósoknak lehet ideális eszköz akik otthon nyomtatják képeiket. Az összesen hat darab tintapatront köztük szürke színűt is használó iP8750 maximum A3+ méretű, keret nélküli színes dokumentumok és fényképek valamint monokróm dokumentumok nyomtatására képes. A készülék mint ahogyan az MX535 és az MX475, szintén támogatja a Google Cloud Print valamint az Apple AirPrint használatát így sokféle okos eszközről lehet rá könnyedén nyomtatni. Mindemellett az iP8750 Direct Disc Printing szolgáltatást is felvonultat, ennek köszönhetően kapunk egy sablont ami megkönnyíti a dolgunk ha lemezfeliratokat szeretnénk nyomtatni. A PIXMA iX6850-es nagy méretű táblázatok, plakátok, fényképek nyomtatásához lehet ideális partner az irodában vagy akár otthununkban. A nagy mennyiségű nyomtatásra tervezett eszköz szintén A3+ méretű nyomtatást kínál. Ethernet és WiFi használatra képes, ez a típus is támogatja a Google Cloud Print valamint az Apple AirPrint szolgáltatást. Az iX6850 egyedüliként az újdonságok között opcionálisan választható PGBK single és XXL fekete tintapatronnal is elérhető, így 1000 oldal nyomtatására lehet képes. A PIXMA iP8750-es az iX6850-es nyomtatók 9600x2400dpi nyomtatási felbontással rendelkeznek, terhelhetőségük pedig 12000 oldal/hónap.

Canon PIXMA iP8750 és az iX6850

 

Az iP2850-es modellt kifejezetten az otthoni felhasználóknak szánja a Canon. A helytakarékos egyfunckiós PIXMA iP2850-es esetében az energiatakarékosság és a csendes mód volt a fő szempont, utóbbit bekapcsolva szinte teljesen hangtalanul nyomtat a gép. A készülék 4800x1600dpi nyomtatási felbontással érkezik, otthoni felhasználóknak ideális választás lehet kicsi kompakt méretének köszönhetően.

Canon PIXMA iP2850